Nie tylko krytyka. Te zachowania niszczą związek bardziej niż myślisz

Dobry związek to związek oparty za zaufaniu, przyjaźni, wzajemnej akceptacji. Można wymieniać naprawdę długo. Są też zachowania, które niszczą związek. Żadna para nie wytrwa razem, gdy wzajemnie się krytykuje czy też wytyka sobie stale błędy. Co jeszcze potrafi niszczyć nawet największą miłość?

Więcej podobnych tematów znajdziesz na Gazeta.pl  

Krytyka goni krytykę

Konstruktywna krytyka jest w porządku. Dzięki niej możemy się rozwijać. Ale krytyka w nadmiarze może być męcząca. A już stała krytyka, bez wskazywania pozytywów to prosta droga do rozpadu związku.

Szydzenie przy innych

Pary często śmieją się z siebie, ironizują. Gdy jednak jest tego za dużo albo gdy robimy to przy postronnych osobach, druga strona może czuć się z tym źle. Nie mówimy tu o jednym czy dwóch uszczypliwych komentarzach. Chodzi o szydzenie, wyśmiewanie partnera przy innych osobach – przy rodzinie, przyjaciołach.

Wytykanie błędów

„A ty zrobiłeś to źle", „a jak jechaliśmy na wakacje to…". Wytykanie błędów jest niestety często naszym mechanizmem obronnym. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że bywa to męczące, irytujące. Druga połówka może szybko powiedzieć „dość".

Zobacz wideo Doda o małżeństwach. "Byli odbiciem moich deficytów"

Bez zaufania ani rusz

Jeśli nie ufamy sobie bezgranicznie, nie mamy po co tkwić w relacji z drugim człowiekiem. Podejrzliwość, kontrolowanie, pilnowanie to niszczyciele związków. A sceny zazdrości tylko upewniają partnera w tym, że należy zakończy relację.

Stała kontrola

Miło jest być zaopiekowanym. Ktoś robi coś za nas, my nie musimy się martwić o szczegóły wyjazdu wakacyjnego czy kwestie dojazdu na wesele znajomych. Jednak gdy przechodzi to w obsesyjną kontrolę wszystko obszarów życia, bywa nieciekawie. To męczące na dłuższą metę i niszczy nawet dobrze funkcjonujący związek.

Więcej o: