Kiedy i jak sadzić bratki w ogrodzie i na balkonie? Oto kilka trików dzięki, którym ich kwiaty będą piękne

Zastanawiasz się kiedy i jak sadzić bratki? W zależności od tego czy mają być ozdobą naszego balkonu, czy ogrodu powinniśmy postępować inaczej. Oto kilka trików, dzięki którym kwiaty tej rośliny będą cieszyć oko dużo dłużej.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Bartek symbolizuje troskę i myślenie o kimś, zatem ogród z bratkami w tle staje się nostalgicznym i rodzinnym miejscem spotkań i relaksu. Dzięki ich pięknym barwom cieszą oko, a zatem chętnie uprawiane są na balkonach, tarasach i w ogrodach. Wiemy kiedy i jak sadzić je prawidłowo.

Zobacz wideo Joanna Koroniewska pokazała piękny ogród Katarzyny Dowbor

Kiedy sadzić bratki w ogrodzie i na balkonie?

W centrach ogrodniczych i supermarketach bratki są zwykle dostępne już wczesną wiosną i jesienią. W ogrodzie sadzić możemy je od połowy maja, a jeżeli wybierzemy termin jesienny to najpóźniej do połowy września.

Natomiast jeżeli chcemy umieścić je w doniczkach na balkonie, termin ich sadzenia zależeć będzie od tego, czy kwiaty zimują w naszym domu, czy co roku kupujemy nowe sadzonki. Można jednak przyjąć, że najlepszy czas na sadzenie bratków to wczesna wiosna. Jeśli co roku kupujemy nowe sadzonki bratków, można je sadzić na balkonie już pod koniec marca i w kwietniu.

Co innego, jeśli kupisz nasiona bratków. Te uprawia się z rozsady. Kiedy sadzić bratki z nasion? Termin siewu może się różnić w zależności od odmiany, ale zazwyczaj jest to czerwiec lub lipiec.

Jak sadzić bratki w doniczkach?

Bratki najczęściej wykorzystywane są do obsadzania rabat, skrzynek balkonowych i okien. Jeżeli chcesz nimi w tym roku ozdobić balkon oto instrukcja:

  1. Na dno wybranych donic nasyp drenaż. Ochroni to bratki, przed zgniciem korzeni kwiatów. W tym celu użyj drobnego żwirku lub keramzytu, który jest dostępny w każdym sklepie ogrodniczym.
  2. Następnie wsyp ziemię. Bratki lubią dość żywną glebę, o stałej, umiarkowanej wilgotności.
  3. Po przygotowaniu kompozycji bratków, gotowych do wsadzenia usuwamy listki, które są pożółkłe oraz uschłe kwiatki. To przedłuży czas kwitnięcia pozostałych bratków i będą rozkwitać do dwóch lat. Bratki mają delikatne łodygi, dlatego warto obchodzić się z nimi delikatnie i z czułością prawdziwego ogrodnika.
  4. Po wsadzeniu bratków pozostawiamy 2-centymetrową przestrzeń na górze doniczki, aby mieć swobodę podlewania roślin. Po tygodniu — do dwóch, bratki powinny pięknie się rozrosnąć i wypełnić donicę.

W jakiej rozstawie sadzić bratki w gruncie i jak je sadzić?

Przed posadzeniem bratków na naszym ogrodzie, rabatę trzeba wcześniej dobrze przygotować. Po przekopaniu należy usunąć wszelkie chwasty i stare korzenie. Można dodać trochę kompostu albo próchnicznej ziemi kwiatowej. Do poprawy drenażu nadaje się też piasek albo żwir. Odstęp między poszczególnymi roślinami w naszej rabacie powinien wynosić 15-20 cm.

Jak dbać o posadzone bratki? Oto kilka zasad

Jeżeli chcemy, aby nasze bratki cieszyły oko przez długi czas, warto pamiętać o tych kilku zasadach:

  1. Przed wysadzeniem bratków wiosną pamiętaj o odpowiednim zahartowaniu roślin.
  2. Jeśli chcesz przedłużyć ich kwitnienie, powinieneś regularne (przynajmniej raz na dwa tygodnie) zasilanie kwiatów nawozem do roślin kwitnących, usuwać przekwitłe kwiatostany i obrywać listki o złej kondycji.
  3. Pamiętaj, że choć bratki są roślinami dwuletnimi, kwitną dopiero na drugi rok od wysiania. Zatem rośliny dostępne jako sadzonki są niestety „jednorazowe" i po przekwitnięciu należy je wyrzucić.
  4. W przypadku bratków balkonowych przy podlewaniu obowiązuje zasada: im mniejszy jest pojemnik, tym częściej trzeba kontrolować wilgotność podłoża i ewentualnie podlewać. Ze względu na bardzo ograniczoną objętość, substrat szybko wysycha.
  5. Choć braki mogą rosnąć w miejscach słonecznych, to jednak nadmiar promieni słonecznych może powodować płowienie płatków u odmian najbardziej intensywnie wybarwionych (np. bordowych, czy granatowych).

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: