Będzie Nowy Ład. Zmiany od 1 lipca wpłyną na kieszenie milionów Polaków. "To śmiech i wielkie oszustwo"

Kolejne poprawki czekają Polski Ład, a to oznacza, że Polacy muszą przygotować się na rewolucję. Ponownie wpłynie ona na nasze portfele. Kluczowa będzie bowiem zmiana podatku z 17 na 12 procent. Jak w praktyce odbije się to na wynagrodzeniach i świadczeniach emerytalno-rentowych?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Kosiniak-Kamysz o Polskim Ładzie: W starym bałaganie zrobiono jeszcze większy bajzel

Od 1 lipca zacznie obowiązywać Polski Ład 2.0, a wraz z nim szereg zmian, które bezpośrednio wpłyną na codzienne finanse wielu podatników. Przypominamy zatem najważniejsze poprawki uchwalone przez rząd. 

Katarzyna Cichopek "Cudowna sukienka" Kasi Cichopek to wcale nie sukienka. Must have na lato

Nadchodzi Nowy Ład. Zmiany w podatkach od lipca 2022 wpłyną na finanse 13 mln Polaków

Według danych podanych przez rząd wzrost wynagrodzeń obejmie 13 mln Polaków. Oczywiście dotyczy to wyłącznie pracowników, których skumulowany przychód znajduje się w pierwszym przedziale skali podatkowej, czyli do 120 tys. zł. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę takie zmienne jak koszty uzyskania przychodu oraz zastosować kwotę wolną zmniejszającą podatek, jeżeli pracownik złożył PIT-2.

Zmiany obejmą jednak wszystkich pracowników niezależnie od tego, na jakiej umowie są zatrudnieni. Nowa stawka PIT ma mieć zastosowanie już przy wypłacie wynagrodzeń za lipiec. Rozliczymy według niej jednak PIT za cały rok 2022, a więc niektórzy w 2023 roku mogą liczyć na zwrot podatku. 

W galerii znajdującej się na początku artykułu przedstawiliśmy, jak dokładnie będą wyglądały wynagrodzenia Polaków po 1 lipca. 

Zmiany w Polskim Ładzie od lipca 2022. Seniorzy również je odczują

Obniżka PIT będzie również miała wpływ na sytuację finansową seniorów. Oczywiście dotyczy to wyłącznie tych, których świadczenia nie przekraczają 2500 zł brutto miesięcznie. Dochody tej grupy są już bowiem zwolnione z podatku. Pozostali mogą liczyć na podwyżki od 5 do 275 zł miesięcznie (tabela znajduje się również w galerii na początku artykułu). 

Po komentarzach czytelników, które pojawiły się pod naszymi ostatnimi artykułami, można jednak wnioskować, że przy obecnej inflacji jest to jedynie kropla w morzu potrzeb: 

Niech się Polski Ład w łeb puknie wszystko idzie w górę o 100% a renty i emerytury o parę groszy kiedyś człowiek za 50 zł miał reklamówkę pełna zakupów teraz to na papier i chleb nie starcza
Te podwyżki to śmiech i wielkie oszustwo
Moja emerytura jest za mała, żeby normalnie żyć

seniorka Kto nie dostanie 14. emerytury? Pieniądze otrzyma tylko część seniorów

Zmiana podatku z 17 na 12 procent to nie jedyna poprawka, która zacznie obowiązywać od lipca

Oczywiście najistotniejszą zmianą jest obniżka stawki PIT z 17 do 12 procent. To właśnie ta poprawka wpłynie bowiem na wypłaty i świadczenia Polaków. Nie jest to jednak jedyna modyfikacja wprowadzona do Polskiego Ładu. Co jeszcze zmieni się od lipca 2022? 

  1. Likwidacja ulgi dla klasy średniej — przy zagwarantowaniu, że zmiana będzie dla podatnika korzystna lub neutralna
  2. Likwidacja podwójnego liczenia zaliczek na podatek wprowadzonych 7 stycznia 2022
  3. Wprowadzenie możliwości odliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej
  4. Przywrócenie wspólnego rozliczenia z dzieckiem w przypadku samotnych rodziców
  5. Możliwości zmiany systemu opodatkowania w trakcie roku przez przedsiębiorców, którzy chcieliby powrócić na skalę podatkową w przypadku kiedy na początku roku wybrali podatek liniowy lub ryczałt

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina 

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: