Ręczniki po praniu są sztywne? Wykorzystaj te banalne triki. Dzięki nim staną się miękkie i puszyste

Twoje ręczniki po pierwszym praniu stały się sztywne i twarde? Wiele osób popełnia te popularne błędy przy ich odświeżaniu. Wykorzystaj nasze domowe i sprawdzone metody. Dzięki nim staną się ponownie miękkie w dotyku i puszyste.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dopiero zakupione przez ciebie ręczniki były miękkie i delikatne w dotyku a zaraz po pierwszym praniu zesztywniały? Wiemy, co może być przyczyną takiego stanu rzeczy, a także jak sobie z tym radzić. Te metody sprawią, że ręczniki na nowo będą przyjemne w dotyku.

Zobacz wideo Czy ręczniki trzeba prać co kilka dni? [NaZdrowie]

Dlaczego ręczniki po praniu są sztywne?

Przyczyną może być nieprawidłowe pranie. Dzieje się tak, gdy wkładamy do bębna zbyt wiele ubrań naraz. Ręczniki nabierają podczas odświeżania w pralce zbyt dużo wody i zwiększają swoją objętość. Jeśli bęben jest przeładowany, komplety ręczników źle się wypłukują, a środki piorące pozostaną we włóknach nawet gdy cykl dobiegnie końca. To powoduje ich usztywnienie i wrażenie szorstkości. Podobny skutek będzie miało pranie w zbyt niskiej temperaturze. Środki piorące nie rozpuszczą się w prawidłowy sposób i ręczniki staną się twarde.

Co zrobić, żeby ręczniki po praniu nie były sztywne? Użyj octu

Jeżeli nasze ręczniki są sztywne po praniu, warto wykorzystać ocet. Już jedna szklanka dodana zamiast płynu do płukania usunie osad z materiału, dodając ręcznikom miękkości, a przy tym także je odkazi. Nie należy obawiać się nieprzyjemnego zapachu, gdyż ocet szybko wietrzeje. Można ewentualnie dodać do prania kilka kropel ulubionego olejku eterycznego.

Ważne jest, aby nie dodawać go jednak na samym początku prania np. do bębna. Proszek czy płyn do prania zniwelują zmiękczające działanie octu. Należy dolać go na końcowym etapie płukania, gdy detergent został już usunięty. Żeby to zrobić, najlepiej jest uruchomić w pralce program prania bez płukania, a następnie osobno włączyć płukanie.

Jak odzyskać miękkość ręczników? Oto kilka ważnych zasad

Istnieje jeszcze kilka innych ciekawych zasad, których powinniśmy przestrzegać jeżeli zależy nam na miękkich ręcznikach:

  1. Jeżeli ją posiadamy, ręczniki warto wysuszyć w suszarce bębnowej, która rozdzieli i spulchni ich materiał.
  2. Przed rozwieszeniem na klasycznej suszarce dokładnie strzepnijmy ręcznik, by włókna nie były zbite.
  3. Jeśli tylko jest to możliwe, warto ręczniki suszyć na świeżym powietrzu. Dzięki temu mamy pewność, że wyschnie dość szybko i nie zatęchnie.
  4. Nie używajmy płynu do prania. Płyn do płukania ma bowiem za zadanie zatrzymać wchłanianie wilgoci. Sprawia to zatem, że włókna ręczników staną się twarde, ale nie będą też absorbować wody.
  5. Wypierzmy ręcznik w najwyższej dozwolonej na metce temperaturze.
  6. Uważajmy podczas prania na ilość obrotów. Nie powinna być większa niż 700/minutę.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl,kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: