Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Czarny bez to roślina, którą kojarzy prawe każdy. Możemy spotkać ją w różnych mniejszych czy większych laskach, przy drogach czy w sadach. Roślina ta od lat znana jest w medycyny ludowej za swoje prozdrowotne właściwości. Wyjaśnimy dziś, jak można z nich skorzystać.
Sok z czarnego bzu produkowany może być z jego kwiatów i owoców na bazie wody i z dodatkiem cukru. Ma on silne działanie przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Dzięki temu, że jest naturalny i łagodny, że bez problemu może być podawany nie tylko dorosłym, ale również dzieciom. Środki lecznicze na ej rośliny wywodzą się już z medycyny ludowej. Jednak działanie lecznicze czarny bez wykazuje jednak wyłącznie po obróbce termicznej. Pamiętajmy, że surowe, niedojrzałe owoce zawierają trujące substancje.
W czarnym bzie znajduje się prawdziwa bomba składników odżywczych. Co to znaczy? W kwiatach znajdziemy:
W owocach znajdziemy:
Dzięki tak bogatemu składowi sok z czarnego bzu jest niezastąpionym naturalnym środkiem w walce z wirusami i bakteriami. Pomaga zmniejszyć przykre dolegliwości typowe dla przeziębienia. Oprócz dobroczynnego działania sok dzięki zawartym w nim składnikom odżywczym i witaminom pomogą uporać się organizmowi ze zwalczeniem rozwiniętej infekcji i regeneracją.
Wino z czarnego bzu wytwarzane jest z dojrzałych, umytych i odsączonych z wody owoców, dobrze obranych z szypułek. Reguluje ono trawienie, wzmaga apetyt, a także zawiera wielu antyoksydantów bardzo korzystnie wpływających na organizm, a także wygląd skóry. Ponadto posiada właściwości:
Przygotowanie syropu z kwiatów czarnego bzu nie jest skomplikowane. Jest on dobry na przeziębienia i wzmocnienie odporności. Rozcieńczony z wodą i z dodatkiem kostek lodu staje się pyszną lemoniadą gaszącą pragnienie, ale możemy go dodawać także do herbaty. Pamiętajmy, aby kwiaty zbierać w porze rannej lub do południa, ponieważ ich zapach jest wtedy najbardziej intensywny. Dodatkowo róbmy to w dzień suchy i ciepły. Najlepiej jeśli bez rośnie z dala od ulicy. Syrop polecam przygotować od razu po zerwaniu kwiatów, gdy są one najświeższe. Do przygotowania potrzebujemy:
Sposób przygotowania:
Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina