18+
Uwaga!

Ta strona zawiera treści przeznaczone wyłącznie dla osób dorosłych

Mam co najmniej 18 lat. Chcę wejść
Nie mam jeszcze 18 lat. Wychodzę

Międzynarodowy Dzień Seksu 2022. Jak zmienia się seks po 50-tce? Doskonała okazja do poruszenia tematu tabu

To właśnie 7 czerwca przypada Międzynarodowy Dzień Seksu. Warto jednak wiedzieć, że w rzeczywistości jest to raczej internetowy wymysł, gdyż oficjalnie "to święto" nie zostało nigdy uchwalone. Jest to jednak doskonała okazja do przełamywania stereotypów i poruszania tematów tabu. Do takich jeszcze niedawno należał seks po 50-tce.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo "Trzymają nas cały czas w ryzach". Kobiety dopiero uczą się rzeczy, które są w standardach wiedzy o seksualności

Międzynarodowy Dzień Seksu obchodzony jest od 2003 roku. Wówczas Rada Tradycji Unii Europejskiej miała ustanowić go na 7 czerwca. Taka instytucja nigdy jednak nie została powołana, a więc tak samo jak i wspomniane "święto". Warto jednak tę nieoficjalną tradycję wykorzystać do rozmowy o sprawach, które dla wielu wciąż stanowią temat tabu. Seks nie dotyczy tylko ludzi młodych. Choć wydaje się to oczywiste, to jednak Polacy mają opory, aby mówić o tym głośno. 

Seks po 50-tce jest inny, ale nie gorszy

Seks jest ważnym elementem życia niezależnie od tego, czy mamy 50, czy 20 lat. Ma również korzystny wpływ na zdrowie od zmniejszenia ryzyka chorób serca, po zmniejszenie stresu i poprawę kondycji fizycznej. Po pięćdziesiątce potrzeby seksualne często wcale nie są mniejsze niż wcześniej. Mimo iż seks zdecydowanie nabiera innego charakteru, to nie oznacza wcale, że gorszego. Może być on bowiem równie, jak i nie bardziej przyjemny. 

Seks seniorów to nie mit. Jak zmienia się życie seksualne po pięćdziesiątce? 

W "Raporcie seksualności Polaków" prof. Zbigniewa Izdebskiego już w 2002 roku 41% seniorów otwarcie przyznało się do aktywności seksualnej. 15% natomiast stwierdziło, że ograniczeniem w tej sferze jest jedynie brak partnera seksualnego

Oczywiście seks wygląda inaczej, na co wpływ mają przede wszystkim zmiany zachodzące w organizmie, które są nieuniknione. W przypadku kobiet mowa tutaj o menopauzie. Niestety dla wielu osób wciąż błędnie kojarzy się ona z końcem kobiecości. Seks może stać się jednak wbrew pozorom bardziej satysfakcjonujący. Kobiety są bowiem doświadczone seksualnie, nie boją się mówić otwarcie o swoich potrzebach i pragnieniach — po prostu czerpią przyjemność ze zbliżenia. 

U mężczyzn z wiekiem dochodzi natomiast do zmniejszania stężenia męskich hormonów płciowych w organizmie. Producenci reklam wmawiają nam, że odpowiednia tabletka rozwiąże problem obniżenia testosteronu, ale tak naprawdę na każdym etapie życia nie są potrzebne tego typu "wspomagacze", aby obie strony mogły czerpać satysfakcję z pożycia seksualnego. 

"Seks z wiekiem jest coraz lepszy", czyli współżycie po 50-tce z perspektywy pięćdziesięciolatków

Na portalu.abczdrowie możemy przeczytać opinie pięćdziesięciolatków, którzy otwarcie wypowiedzieli się na temat współżycia po ukończeniu 50-tki: 

Ja i mój mąż lubimy teraz więcej pikanterii, mamy więcej odwagi w łóżku niż kiedyś. (...) Dzięki temu oboje ciągle mamy na siebie ochotę. Dużym plusem jest to, że dzieci mieszkają już w innym mieście. Nie musimy się obawiać, że ktoś nas przyłapie. 
Jest szczerze i bez pośpiechu, a jednocześnie jest więcej doświadczeń i eksperymentów.
Po trzydziestce, po ciąży, martwiłam się, że tu mam rozstępy, że moje piersi są obwisłe (...) A teraz? Bardzo lubię siebie. Seks z wiekiem jest coraz lepszy!

Seks po 50-tce okiem eksperta. O tym warto wiedzieć

Seksuolog dr Wojciech Merk w rozmowie z portalem Mamadu również rozwiał wszelkie wątpliwości: 

Cały czas promujemy ideę, że żywa seksualność trwa ok. 20-35 lat. A to nieprawda. Do mojego gabinetu zgłaszają się pacjentki, dla których niezwykle ważny jest aspekt seksualny relacji po 50-tce.

Właśnie wtedy często dzieci wyprowadzają się z domu, a kobiety mają odwagę, aby skupić się na sobie i swoich potrzebach oraz próbować nowych rzeczy. To ich przyjemność staje się dla nich kluczowa

Kult młodości jest szeroko promowany w mediach społecznościowych. Jednak w pracy seksuologa zauważam, że dojrzałe kobiety są bardziej świadome swojego ciała, są pozbawione kompleksów, czerpią więcej ze swojej seksualności i wcale nie potrzebują do tego stałego partnera. (...) Pożądanie i podniecenie u kobiet jest bardzo złożonym tematem, gdzie emocje, poczucie bezpieczeństwa i bliskość odkrywają wielką rolę. Obudzenie i podtrzymanie pożądania ma bardziej charakter psychologiczny niż fizjologiczny.

W wieloletnich związkach negatywnie na pożądanie kobiet może wpływać natomiast męska perspektywa: 

Jedną z przyczyn wygasającego pożądania w długoletnich związkach może być męskie spojrzenie, w którym partnerka jest rodzicielką i matką, a kobiety — obiekty seksualne widzi się na ulicach i w Internecie. W ten sposób odziera się partnerki z ich seksualności i obie strony na tym tracą.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: