Jak pachnie pochwa? Jeśli pojawia się ten objaw, idź do lekarza

Zazwyczaj możemy spotkać się z opinią, że zapach pochwy to kwestia bardzo indywidualna. Każda z nas pachnie więc nieco inaczej. Zdarza się jednak, że czasami ulega on zmianie. Kiedy jest to powód do niepokoju?

Więcej ciekawych tematów na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak zaoszczędzić czas i zadbać o środowisko przy częstym używaniu drukarki?

Pochwa jest miejscem, w którym znajduje się wiele baterii, stanowiących jej naturalne środowisko. Znajdują się w niej pałeczki kwasu mlekowego, które nadają kwaśny odczyn pH. Natomiast zapach pochwy to sprawa bardzo indywidualna. Możemy nawet spotkać się z opinią, ze każda z nas pachnie na swój niepowtarzalny sposób. Warto jednak wspomnieć, że zapach ten może zmieniać się w zależności od dnia cyklu. 

Jeśli pojawia się ten objaw, idź do lekarza

Zdarza się jednak, że zapach pochwy jest powodem do niepokoju. Na przykład, gdy staje się on "rybi". Może być to objaw bakteryjnego zapalenia pochwy.

Infekcja ta wywoływana jest przez jeden z kilku rodzajów bakterii występujących w pochwie w warunkach normalnych. Czynnikami, które sprzyjają rozwijaniu się zapalenia jest używanie tych samych ręczników, gąbek, korzystanie z publicznych toalet, posiadanie wielu partnerów seksualnych, przebyte zabiegi ginekologiczne oraz wkładka antykoncepcyjna.

Bakteryjne zapalenie pochwy - inne objawy

Inne symptomy, które towarzyszą wspomnianej infekcji, to m.in. szara lub biała wydzielina. Czasem zapalenie może postępować i objąć również cewkę moczową, w wyniku czego pojawia się pieczenie i świąd oraz uczucie ciągłego parcia na pęcherz lub cewkę moczową. Jeśli zauważysz u siebie te objawy, skonsultuj się jak najszybciej z lekarzem.

Wasze historie i opinie są dla nas ważne. Czekamy na Wasze listy i komentarze. Piszcie do nas na adres: kobieta@agora.pl lub edziecko@agora.pl. Najciekawsze listy opublikujemy.

Więcej o: