Jak dbać o paprotkę, aby bujnie rosła? Wystarczy domowy nawóz. Przygotujesz go z dwóch składników

Jak dbać o paprotkę domową? Poza zapewnieniem odpowiedniego stanowiska i ilości wody nie należy zapominać również o nawożeniu. Jest ono równie ważne, jeśli zależy nam na zdrowych i bujnych roślinach. Zamiast po kupne środki, warto jednak sięgnąć nawóz domowej roboty. Podpowiadamy, jak go przygotować.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Wyjątkowe rośliny, wyjątkowe potrzeby. Jak zadbać o monsterę, hiacynty, wrzosy i kaktusa?

Do prawidłowego wzrostu rośliny potrzebują mikro- i makroelementy, a te pobierają z ziemi. Poza podlewaniem musimy zatem pamiętać o nawożeniu paproci, jeśli chcemy dłużej cieszyć się ich pięknym wyglądem. Zdradzamy więc kilka prostych przepisów na domowy nawóz.

Jak dbać o paprotkę? Dobry nawóz to podstawa 

Skorupki jajek zawierają bardzo dużo mikroelementów, które pozytywnie wpływają na wzrost i wzmocnienie roślin. Doskonale sprawdzą się zatem jako baza do domowego nawozu. Należy jedynie przełożyć je do słoika i zalać wodą po ugotowaniu jajek. Taką mieszankę zostawiamy na dwa tygodnie. Po tym czasie wystarczy odcedzić skorupki, które możemy pokruszyć i włożyć do ziemi w doniczce, a wodę wykorzystać do regularnego nawożenia kwiatów.

Ten trik sprawi, że paprocie domowe będą bujnie rosły 

Pomocna w pielęgnacji roślin będzie także skórka od banana. Jest ona bogatym źródłem potasu, fosforu czy wapnia, dzięki czemu poprawi się ukorzenienie i kwitnienie. Podobnie jak w przypadku skorupek jaj, trzy skórki należy włożyć do słoika i zalać wodą. Nawóz otrzymujemy jednak znacznie szybciej, gdyż jest już gotowy po kilku dniach. 

Domowy nawóz do paproci doniczkowych. Przygotujesz go ekspresowo

Ostudzony napar z pokrzywy, szałwii, rumianku czy skrzypu polnego to świetny nawóz nie tylko do paproci. Taki ziołowy napój odkazi ziemię, a więc w ten sposób zapobiegniemy rozwojowi bakterii. Możemy nim także spryskiwać raz w miesiącu liście roślin, aby uodpornić je na grzyby pleśniowe. 

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: