Monstera: jak dbać o jej liście, aby zawsze były zielone? Poznaj banalne i skuteczne triki

Monstera, to roślina, która w ostatnich latach zdobyła dużą popularność. Pojawia się, jako motyw na ubraniach, ale też dekoracjach wnętrz. Jest ozdobą również sama w sobie, dlatego wiele osób decyduje się na nią w domu. Jak dbać o Monsterę i pielęgnować jej liście?

Monstera to roślina, która potrzebuje dużo miejsca. Ma rozłożyste, pokaźne liście, które potrzebują wody. Świetnie wygląda we wnętrzach, które osadzone są w granatowych, fioletowych i różowych kolorach. Może imitować "małą dżunglę" w domowym zaciszu. To efektowna roślina, która w ostatnich latach stała się bardzo modna. Niestety, aby ją mieć, trzeba wiedzieć, jak się z nią obchodzić. Oto kilka trików.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Hodujesz w domu monsterę? Sprawdź, czy odpowiednio o nią dbasz

Monstera: Jak podeprzeć roślinę, jeśli zacznie gwałtownie rosnąć?

Jeśli roślina puszcza nowe pędy, czyli, innymi słowy, się rozrasta, to zazwyczaj znak, że odpowiednio o nią dbasz. Nie ma się zatem czego bać, tylko zapewnić jej jeszcze lepsze warunki, tworząc specjalne podpory. Monstera jest ciężka, a więc przydadzą się wytrzymałe materiały. Możesz wesprzeć jej pędy na drewnianych drabinkach lub bambusowych palikach. Dzięki temu będzie też wyglądała efektownie.

Małgorzata Socha Zestaw Małgorzaty Sochy dodaje kobiecości. Będzie hitem tego lata!

Monstera: jak dbać, jaka ziemia? O tym musisz pamiętać

To, czego monstera potrzebuje najbardziej, to podobnie jak w przypadku innych roślin-woda. Latem, wystarczy, że podlejesz monsterę raz w tygodniu. Zimą, warto zraszać ją dodatkowo wodą w ciągu tygodnia. Powietrze w domu bywa wtedy suche, ze względu na okres grzewczy.

Jeśli chodzi o glebę, monsterze potrzebna jest taka, z torfem lub kompostem, perlitem, keramzytem, lub piaskiem. Jeśli obawiasz się o niewystarczającą wilgotność, dodaj włókien lub zrębek kokosowych. W ten sposób, liście nie wyschną i zawsze będą intensywnie zielone i błyszczące.

Fryzjer, zdjęcie ilustracyjne Czym są włosy na zapałkę? Ta fenomenalna fryzura powraca

Kiedy monstera płacze i co to znaczy? 

Płacz roślin, to inaczej "gutacja", która jest sygnałem, że roślina stara się poradzić sobie z nadmiarem wody lub soli mineralnych. Występuje m.in. u monster. Należy wówczas zmniejszyć ich ilość.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: