Kaja Paschalska o byciu topless: "Obsesja na temat kobiecych sutków jest przegięciem"

Kaja Paschalska opublikowała na Instagramie post, w którym postanowiła poruszyć temat nagości na plaży, w tym bycia topless. - Jakoś ostatnio większość moich rozkmin oscyluje dookoła wszystkich tych zardzewiałych, patrialchalnych schematów, w których zostałam wychowana - przyznała. Zdania internautek oraz internautów? Podzielone.

Więcej o gwiazdach przeczytasz na Gazeta.pl

Zobacz wideo Dlaczego oceny w szkole są bez sensu?

Kaja Paschalska to polska aktorka telewizyjna i piosenkarka, znana większości przede wszystkim z roli Oli Lubicz w serialu "Klan". Ku uciesze grupki swoich fanek oraz fanów, aktorka aktywnie prowadzi konto na Instagramie, gdzie aktualnie śledzi ją ponad 45 tys. osób, z którymi dzieli się wybranymi momentami ze swojego życia, a także przemyśleniami na różne tematy.

Kaja Paschalska szczerze o byciu topless na plaży

Kaja Paschalska postanowiła ostatnio na swoim profilu poruszyć temat nagości na plaży, w tym przede wszystkim bycia topless. Aktorka przyznała, że w ostatnim czasie większość jej rozmyślań dotyczy przestarzałych schematów, w których została wychowana.

- Plażowe rozkminy: Case Topless. Dlaczego nagość, w tym kontekście brak stanika na plaży, ale też odkryte nogi, ramiona, dekolt czy nawet zdjęcie sugerujące, że jest się bez ubrania, jest sek$ualizowana niezależnie od okoliczności, intencji i często wyrażanej wprost woli osoby, która się na nią decyduje? Dlaczego jest społecznie przyjęte, że musimy wyrosnąć z postrzegania naszego ciała bez opakowania jako normalne, naturalne, nasze, wyjątkowe i przyjąć narrację, że może być powodem do wstydu zarówno w kontekście naszej nagości jak i wszystkich jego cech odstających od przyjętego kanonu tego jak "powinno" wyglądać? Nie mówię, że w mojej idealnej wizji świata wszyscy chodzą po ulicach nago - to byłoby overall dość niepraktyczne, ale obsesja na temat np. kobiecych sutków jest totalnym przegięciem w drugą stronę wg. mnie. To samo tyczy się zakazów noszenia w lato szortów w szkole nastoletnim dziewczynkom, żeby nie "rozpraszały" płci przeciwnej - napisała w pierwszej części wpisu.

- Jakoś ostatnio większość moich rozkmin oscyluje dookoła wszystkich tych zardzewiałych, patrialchalnych schematów, w których zostałam wychowana. A wcześniej moja mama i jej mama i mama jej mamy and so on. Jestem bardzo ciekawa, jak moje pokolenie wychowuje swoje dzieci w kontekście poruszonym na początku tego posta? Sama nie mam dzieci, więc zamiast za przyszłe pokolenia biorę odpowiedzialność za siebie i za to jaką postawę, wzorce i energię przesyłam dalej w świat. Empatia i jej wypadkowa czyli podważanie swojego pryzmatu, łapanie perspektywy innych oraz czułość na wszystko co mnie otacza to przestrzeń, w której najbardziej intensywnie czuję swój rozwój i satysfakcję z jego powodu. Uważam, że gdybyśmy wszyscy wyszli ze swoich skorupek i zadawali więcej pytań sobie i innym nie "znając" z góry odpowiedzi, to byłby zajebisty start do stworzenia dużo lepszego miejsca do życia dla nas wszystkich - podsumowała.

 

Pod postem pojawiły się komentarze zarówno od osób, które zgodziły się ze zdaniem aktorki, jak i od tych, które myślą inaczej:

Tak, bardzo tak
Takie postrzeganie przydałoby się również w innych sferach
Kaja, dzięki za mega post. Kilka lat temu opalałam się na hiszpańskiej plaży toples, gdy nagle usłyszałam słowa: "o ku*wa! Patrz!, Baba z cyckami na wierzchu" podniosłam się i moim oczom ukazała się typowa Grażyna, z opaska all inclusive i niedopitym drinkiem w ręku. Wraz z mega głośnymi kompanami przesuwali się po plaży... Dlaczego takich zachowań się nie adresuje? Każda kobieta ma ciało i każdej z nas ciało jest na swój sposób piękne. Na prawdę dość już tego stygmatyzowania, nauczymy się akceptować i cieszyć tym, jak wyglądamy i kim jesteśmy
Tolerancja i akceptacja "nagości kobiecego ciała" w jakiejkolwiek postaci zawsze jest powodem do burzliwych dyskusji. Osobiście dostaję białej gorączki gdy kobiety są szufladkowane ze względu na decyzję o tym co ubierają
A ja jestem zwolennikiem tradycji. Niech prywatność będzie prywatnością
Nagość jest seksualizowana dlatego ponieważ związana jest z nią pożądliwość. Ludzie wychowywani religijnie dla których patrzenie na nagą kobietę wywołuje podniecenie mają przekonanie że to prowadzi do grzechu
U K. Wojewódzkiego był Pan Jan Englert, mówił, że jego pokolenie wychowane jest na wstydzie i wolę jego pokolenie niż to obecne, bez wstydu

- czytamy.

Ile warte jest prowadzenie domu? Przeczytaj o naszej akcji i przelicz swój niewidzialny etat na pensję [KALKULATOR]

Więcej o: