Jak sprawić, by ręczniki były zawsze miękkie? Trik z piłeczką tenisową naprawdę działa

Kiedy kupujemy je w sklepie, są miłe w dotyku i aż chce się nimi wycierać po kąpieli. Po kilku praniach tracą jednak całą miękkość, stają się szorstkie i nieprzyjemne. I to nawet te najbardziej luksusowe, z najszlachetniejszych tkanin. Jak sprawić, aby nasze ręczniki były zawsze miękkie w dotyku?

Więcej podobnych tematów znajdziesz na Gazeta.pl  

Ogranicz detergent

Na początek polecamy używać jak najmniej detergentów. Oczywiście należy prać ręczniki w wysokich temperaturach, z dodatkiem proszku czy też płynu do prania. Jednak lepiej dodawać ich niewiele. Można też spróbować naturalnych, samodzielnie przygotowanych preparatów do prania.

Temperatura wody

Każde pranie ręczników powinno odbywać się w gorącej wodzie. Jednak niekoniecznie w 100 stopniach. Wystarczy temperatura zbliżona do temperatury naszego ciała. 30 lub 40 stopni zapewni delikatność ręcznikom na znacznie dłużej.

Zastąp płyny do zmiękczania tkanin octem

Płyny do zmiękczania nie zawsze działają. Zawierają silikon, który sprawia, że materiał pranych rzeczy stanie się z czasem nieprzyjemny w dotyku. Działają więc na krótko. Długofalowo, jeśli chcemy, aby ręczniki posłużyły nam dłuższy czas, lepiej do płukania wykorzystać ocet. Wystarczy dodać filiżankę octu do prania i gotowe. Nie tylko wróci dawna miękkość, lecz także ręczniki na nowo staną się bardzo chłonne.

Użyj sody oczyszczonej

Raz na jakiś czas warto do prania dodać sodę oczyszczoną. Zamiast proszku i innych płynów do płukania. Soda wypłucze chemikalia i brud. Ręczniki znowu staną się miękkie. Można też dodawać sodę do każdego prania. Wtedy dosypujemy pół szklanki sody i normalną ilość detergentu.

Zobacz wideo Jak szybko usunąć plamę z czerwonego wina?

Mniej rzeczy w pralce

Pamiętaj, aby nie prać zbyt wielu rzeczy na raz. Bęben pralki nie może być zbyt obciążony. Dzięki temu wszystkie rzeczy wypiorą się lepiej!

Wrzuć piłkę tenisową do suszarki

Jeśli używasz suszarki automatycznej do suszenia prania, wypróbuj trik z piłeczką. Włóż piłeczkę tenisową do suszarki. W ten sposób usuniesz wszystkie grudki podczas suszenia. Ręczniki odpowiednio się „spulchnią".

Więcej o: