Najpopularniejsze zniżki i ulgi dla seniorów w Polsce 2022. Emeryt może dużo zaoszczędzić

Ulgi dla seniorów w większości kojarzą się jedynie z tymi podatkowymi. Nie jest to jednak jedyna rzecz, na jakiej może zaoszczędzić emeryt. W Polsce dostępnych jest też wiele innych zniżek, z których mogą skorzystać najstarsi obywatele. Oto kilka najpopularniejszych.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Przy obecnym skoku cen warto szukać zniżek tam, gdzie jest to tylko możliwe. Ulgi dla seniorów nie należą się wszystkim najstarszym obywatelom. Jest ich kilka, lecz ich wysokość zależy od wieku. W różnych dziedzinach życia emeryci mogą napotkać inne formy obniżek. Oto kilka najpopularniejszych.

Zobacz wideo Emerytury w Polskim Ładzie a składki zdrowotne. Kto straci, a kto zyska? [Q&A]

Ulgi dla seniorów: zwolnienie z opłat RTV to jedna z nich. Najstarsi obywatele nie muszą płacić wcale

Aby być zwolnionym z opłat za abonament RTV, ważna jest wysokość emerytury i wiek. Zwolnione są z niej osoby, które ukończyły 60 lat oraz mają ustalone prawo do emerytury. Co ważne jej wysokość nie może przekraczać miesięcznie kwoty 50% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzednim, ogłaszanego przez Prezesa GUS. W 2021 roku było to 5681,56 zł brutto. W związku z tym z opłaty zwolniony będzie emeryt otrzymujący w 2022 roku świadczenie nie większe niż 2840,78 zł brutto. Ponadto osoby powyżej 75 roku życia, zwolnione są z opłaty tej bez względu na dochody.

Ulgi dla seniorów na komunikację. Emeryt może w ten sposób wiele zaoszczędzić

Emeryci mogą liczyć na ulgi także w komunikacji miejskiej. Jej wysokość różni się w zależności od miasta oraz przewoźnika. Jednak zaczynają się już od 10 % ceny biletu a w niektórych przypadkach są nawet przewidziane bezpłatne przejazdy dla emerytów i rencistów:

  • 37 proc. - dwa razy do roku na przejazdy PKP do 2 klasy pociągów osobowych, TLK i ekspresowych. Senior musi posiadać zaświadczenie uprawniające do ulgowego przejazdu wydane np. przez Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów.
  • od 10 do 50 proc. - dla seniorów od 60 roku życia na przejazdy POLREGIO, SKM w Trójmieście, Łódzką Koleją Aglomeracyjną lub Kolejami Dolnośląskimi.
  • 50 proc. zniżki lub darmowe przejazdy komunikacją miejską — w zależności od miasta wysokość zniżek lub wiek uprawniający do darmowych przejazdów może się różnić (najczęściej jest to 70+).

Dla przykładu w Warszawie osoby posiadające status emeryta lub rencisty do 70 roku życia podróżują autobusami, tramwajami, metrem i SKM z 50% ulgą. Aby móc skorzystać z ulgi, należy posiadać imienną legitymację emeryta-rencisty, która potwierdza status emeryta albo rencisty. 

Osoby powyżej 70 roku życia mogą za darmo wyrobić paszport

Emerytom i rencistom, a także ich współmałżonkom, jeżeli pozostają na ich wyłącznym utrzymaniu, przysługuje 50 proc. ulga w opłacie za wydanie paszportu. Koszt ten normalnie wynosi 140 zł, senior zapłaci jedynie 70 zł. Natomiast osoba, która skończyła 70 lat, w ogóle zostanie zwolniona z opłaty.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: