Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Żywokost lekarski to popularna roślina rosnąca na terenach mokrych, w lasach i na łąkach. Stosowana jest od setek lat, w medycynie ludowej. Wyjaśnimy dziś, gdzie można ją znaleźć i jak wygląda.
Żywokost lekarski wykorzystuje się do produkcji np. maści, które sprawdzają się wspomagająco w leczeniu różnego rodzaju urazów jak np. skręcenia, zwichnięcia, stłuczenia, złamania, a także łagodzi dolegliwości bólowe i obrzęki z nimi związane. Działa kojąco na stany napięcia mięśni, np. po wysiłku fizycznym, a także dokuczliwe bóle kręgosłupa czy stawów.
Żywokost lekarski w Polsce uznawany jest za roślinę pospolitą. Należy on do roślin z rodziny ogórecznikowatych. Jego okres kwitnienia przypada w maju i czerwcu. Roślina ta rośnie dziko najchętniej na wilgotnych terenach, najczęściej w okolicach rzek i stawów lub jezior. Można go spotkać też na obrzeżach lasów lub przydrożnych rowach. Uprawiany jest także jako roślina lecznicza oraz ozdobna.
Żywokost lekarski jest odporną na mróz byliną o mocnych, szorstko owłosionych pędach. Osiąga wysokość 50-80 cm i szerokość 30-40 cm. Łodygi są kanciaste, rozgałęzione u góry i co ciekawe puste w środku. Jego długi i gruby jest rozgałęziony, koloru czarnofioletowego z zewnątrz i białego w środku.
Liście tej rośliny są duże, ustawione skrętolegle, zielone i ciemnozielone. Ich kształt jest lancetowaty albo podługowaty są też zaostrzone. Długość liści dochodzi do 25 cm. Charakterystyczne dla żywokostu jest to, że liście są obustronnie pokryte szorstkimi włoskami, a na spodniej stronie wyraźnie widoczne unerwienie. Im wyżej na łodydze znajdują się liście, tym są mniejsze. Jego kwiaty są najczęściej w odcieniach fioletowopurpurowych, mogą mieć barwę fioletową, rzadziej występuje jako biała.
Naturalna maść żywokostowa to preparat, niezastąpiony w łagodzeniu popularnych dolegliwości skórnych – otarć, oparzeń, zranień. Z jej zalet skorzystają również alergicy i osoby borykające się z egzemą skórną. Jednak należy pamiętać, że nie powinna być stosowana przez dzieci, kobiety w ciąży oraz osoby z chorobami wątroby. Wszystko dlatego, że zawarte w roślinie alkaloidy pirolizydynowe mogą obciążać wątrobę. Z tego samego powodu zaleca się stosować go wyłącznie zewnętrznie.
Jeśli chcemy samodzielnie przygotować taką maść, musimy wiedzieć, że cały proces trwa około miesiąca. Potrzebne składniki to:
Aby sporządzić maść z żywokostu, musisz przygotować specjalny olej i wyciąg glicerynowy. Oto instrukcja krok po kroku jak ją przygotować pół składniki:
Czas na przygotowanie maści żywokostowej.
Pamiętajmy jednak aby nasze dolegliwości zawsze wcześniej konsultować z lekarzem.
Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina