Zdrowie psychiczne jest tak samo ważne, jak zdrowie fizyczne. Na całe szczęście z roku na rok coraz więcej osób chętnie korzysta z pomocy specjalistów. Samopoczucie w ostatnich latach uległo pogorszeniu szczególnie ze względu na pandemię koronawirusa, ale również wojnę w Ukrainie. Niepokój, smutek i lęk, a także stany depresyjne- z tym zmagają się zarówno dorośli, jak i dzieci. Dane są wstrząsające. Na depresję choruje w Polsce około 1,5 mln osób. Zanim udasz się do psychologa, lub psychoterapeuty, a nawet psychiatry- przeczytaj te trzy rady, które być może okażą się pomocne.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Pierwsza zasada dotycząca troski o zdrowie psychiczne, to zdrowy tryb życia. Na samopoczucie wpływa dotlenienie organizmu, ale i odpowiednia dieta. Po niezdrowych posiłkach możemy czuć się ciężko, sennie i melancholijnie. Sport, czyli również zwykły spacer, wyzwala w nas endorfiny, które sprawiają, że czujemy się szczęśliwsi. Aktywność fizyczna rozbudza w nas energię, a tym samym chęci do działania. To bardzo ważne, aby w codziennym życiu otoczyć się w ten sposób opieką. Odpowiednia "dieta" to także brak używek, lub po prostu unikanie sytuacji sprzyjających uzależnieniom. Alkohol oraz narkotyki potrafią poprawić humor, ale i spotęgować uczucie smutku. Uciekanie w używki w ramach sposobu na poprawę samopoczucia to stąpanie po bardzo cienkiej linie.
Druga zasada to próba odnalezienia swojej pasji, w połączeniu z ograniczeniem dostępu do mediów społecznościowych. Jeśli masz "zajawkę", coś, co cię uszczęśliwia, napędza i motywuje do rozwoju osobistego- masz mniej czasu na uciekanie myślami do mrocznych zakamarków umysłu. Skupiasz się na teraźniejszości i cieszysz się tym, co robisz tu i teraz. Na samopoczucie bardzo negatywnie może wpływać nadmierne przeglądanie mediów społecznościowych. "Dramy", konflikty i hejt wszechobecny w sieci, potrafią wyrządzić duże szkody psychiczne. To samo tyczy się oglądania pozornego i "idealnego" życia influencerów. Doceń to co masz naprawdę!
Osoby obarczone problemami mają zazwyczaj dwa sposoby na radzenie sobie z tym. Pierwszy to oczywiście powiedzenie o tym komuś bliskiemu. To dobre rozwiązanie, zwłaszcza że możemy uzyskać nie tylko radę, ale i wsparcie. Drugi popularny sposób, to niestety zamykanie się w sobie i próba rozwiązania problemu samemu. Niestety, jest to bardzo niebezpieczne. Jeśli nie chcesz dzielić się problemami z bliskimi, zrób to w gabinecie specjalisty lub specjalistki. Mają obowiązek dochować tajemnicy i okażą ci właściwą pomoc. Nie unikaj ludzi, staraj się mieć zawsze choć jedną osobę obok, która może stanąć za tobą "murem", kiedy kłopoty cię przerosnąć. Pamiętaj, że ma je każdy z nas.
Jeszcze jedną formą szukania pomocy jest telefon zaufania. Możesz zadzwonić tam całkowicie anonimowo przez 7 dni w tygodniu przez całą dobę. Numer telefonu to: 116 123.
Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina