Jak wyczyścić buty w środku, aby pięknie pachniały? Sprawdzone i banalne metody

Zastanawiasz się jak wyczyścić buty w środku? W większości dbamy o nie jedynie zewnętrznie, lecz nie możemy pomijać także tej wewnętrznej części. Jej zaniedbanie może objawiać się przykrym zapachem. Przedstawimy dziś, jak bezpiecznie odświeżyć całe obuwie.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jeżeli z naszych butów wydobywa się nieprzyjemny zapach to znak, że pora umyć je nie tylko od zewnątrz, ale także wewnątrz. Jak zrobić to jednak aby nie uszkodzić obuwia? Sposobów jest kilka, a my przedstawimy dziś te ciekawsze.

Zobacz wideo Nie masz pomysłu, jak wyczyścić zamszowe buty? Poznaj 3 proste sposoby!

Jak wyczyścić buty w środku, aby wyglądały jak nowe?

Najlepszą formą odświeżenia obuwie wewnątrz i na zewnątrz jest wypranie ich w pralce. Należy pamiętać, jednak że nie każde obuwie możemy do niej włożyć. Nie wkładajmy tam szpilek, butów klejonych zamszowych czy skórzanych. Idealnie do takiego odświeżenia nadają się trampki, buty sportowe czy tenisówki. Jak to zrobić prawidłowo?

  • Zanim włożymy buty do pralki, należy wcześniej wyjąć z nich sznurowadła i wkładki.
  • Do bębna oprócz samych butów włóż na mały koc lub ręcznik. Możesz umieścić też buty w specjalnym woreczku jak na bieliznę.
  • Następnie przechodzimy do ustawiania programu. Najlepiej, aby był on krótki. Buty pierzemy maksymalnie w 30 stopniach oraz 400 obrotach na minutę.
  • Do pojemnika wsypujemy jedynie trochę proszku do prania. Stanowczo należy unikać dodawania płynów zmiękczających, a także płynów do płukania.

Jak odświeżyć buty w środku domowym sposobem

Jeżeli chcemy odświeżyć wewnątrz i na zewnątrz obuwie, które mogłoby nie przetrwać w pralce, będzie potrzebne nam woda, szare mydło, stara szczoteczka d zębów i soda oczyszczona.

Zanim zaczniemy, należy wcześniej wyjąć z butów sznurowadła i wkładki. Te elementy najlepiej jest umyć osobno miękką szczoteczką np. do zębów z dodatkiem szarego mydła. Wkładki możemy dodatkowo posypać sodą oczyszczoną i zostawić na noc. Zneutralizujemy w ten sposób nieprzyjemne zapachy.

Przed przystąpieniem do ręcznego mycia butów pamiętaj, że zamsz i skóra nie lubią wilgoci, dlatego uważaj, aby ich za bardzo nie przemoczyć. Wnętrze naszych butów po lekkim zmoczeniu szorujemy szczoteczką i mydłem, aż środek butów, czy wkładki nabiorą pożądanego wyglądu. Potem wystarczy zmyć mydło za pomocą mokrej ściereczki.

W trakcie suszenia nie stawiaj ich obok kaloryferów, tylko pozwól im wyschnąć naturalnie przez przynajmniej jeden dzień. W trakcie czyszczenia zewnętrznego nie zapomnij także o podeszwie.

Co na śmierdzące buty? Domowe sposoby

Jeżeli nasze buty nie są brudne wewnątrz, ale czuć z nich przykry zapach możemy zastosować jeden trik. Właściciele kotów mogą do odświeżania butów wykorzystać moc kociego żwirku. Pochłania on wilgoć i nieprzyjemne zapachy, dlatego jest doskonałym zamiennikiem wszelkiego rodzaju odświeżaczy. Co zrobić, by zniwelować nieprzyjemny zapach butów?

  1. Wrzuć do skarpetki jedną garść żwirku
  2. Włożyć ją do wybranych butów.
  3. Po kilku godzinach można wyjąć własnoręcznie stworzony odświeżacz, a obuwie już nie będzie brzydko pachnieć.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: