Jak i kiedy sadzić piwonie? Dzięki tym banalnym zasadom w następnym roku pięknie zakwitną

Kiedy sadzić piwonie, aby w następnym roku cieszyły nas pięknymi kwiatami? Wyznaczona została konkretna data. Jeżeli zrobimy to w innym czasie, roślina ta może nie rozwinąć się wystarczająco. Oto kilka wskazówek kiedy i jak to zrobić.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Piwonie inaczej zwane też peoniami posiadają piękne duże kwiaty o średnicy od 8 do nawet 20 centymetrów w różnych barwach. Roślina ta od starożytności uchodzi za roślinę boską i posiada też swoją symbolikę. Nic więc dziwnego, że wiele osób marzy, aby znalazła się w ich ogrodzie. Wyjaśniamy dziś kiedy należy sadzić piwonie, a także jak zrobić to poprawnie.

Zobacz wideo Jak dbać o kwiaty w wazonie, aby długo były piękne?

Grażyna Torbicka Ta sukienka Grażyny Torbickiej jest idealna dla pań po 50-tce. "Ikona"

Kiedy sadzić piwonie, aby zakwitły w kolejnym roku?

Jeżeli planujemy ozdobić nasz ogród nowymi piwoniami, czynność tą powinniśmy zaplanować w odpowiednim czasie. Przyjmuje się, że najkorzystniejszym terminem na ich sadzenie i przesadzanie jest przełom sierpnia i września. Dokładniej możemy robić to od połowy sierpnia do 10 września. W tych datach mamy pewność, że w następnym roku rośliny zakwitną. W praktyce bez szkody dla rośliny zabieg można wykonać aż do późnej jesieni.

Pomimo tego, że w sierpniu, roślina ta ma pełno zielonych liści, to jest już w stanie spoczynku i ma w pełni ukształtowane pąki, gotowe do wzrostu w kolejnym sezonie. Dodatkowo w tym czasie rośliny nie wytworzył nowych, młodych korzeni włośnikowych, których wzrost stymulują jesienne deszcze i wilgoć. Młode korzenie zostaną wytworzone dopiero po przesadzeniu na nowe miejsce, co jest jednoznaczne z dobrym ukorzenianiem się piwonii.

Jak i kiedy rozmnażać piwonie? Czas ten jest jasno określony

Tak jak przy sadzeniu to i w tym przypadku jeżeli rozmnażamy piwonie najlepiej robić to w drugiej połowie sierpnia, a najpóźniej we wrześniu. Jak jednak zrobić to prawidłowo? W pierwszej kolejności pamiętaj, że:

  • rośliny posadzone w innym terminie dłużej adaptują się w nowym miejscu i w kolejnym roku mogą nie zakwitnąć,
  • piwonie źle znoszą przesadzanie, dlatego dzielenia roślin nie powinno się robić za często – odbudowywanie karpy trwa kilka lat,
  • lepiej nie wykopywać i dzielić roślin młodszych niż sześcioletnie.

Jak rozmnażać piwonie?

  1. Korzenie tej rośliny są mięsiste i bardzo kruche jeżeli nie chcemy ich połamać podczas wyciągania rośliny z ziemi, obkopmy krzew wokół korzeni.
  2. Następnie wyciągamy go i delikatnie usuwamy ziemię spomiędzy korzeni.
  3. Obcinamy liście i dzielimy karpę na kilka części.
  4. Gdy chcemy mieć dużo sadzonek, możemy odcinać małe fragmenty z dwoma, trzema pąkami i jednym, dwoma lub trzema zdrowymi korzeniami.
  5. Karpę, którą chcemy podzielić na takie właśnie małe części, warto wcześniej umyć pod bieżącą wodą i zostawić na kilka godzin, żeby przeschła. Korzenie staną się mniej jędrne i będzie je można łatwiej ciąć, bez obawy, że zostaną uszkodzone.

Nawóz z pokrzywy- jak zrobić go prawidłowo? Uważaj, aby nie popełnić tych popularnych błędów Nawóz z pokrzywy - jak zrobić go prawidłowo? Wzmacnia rośliny

Jak sadzić piwonie? To proste

Sadzonki piwonii bylinowej należy umieścić na odpowiedniej głębokości. Jeżeli roślin nie rozmnażaliśmy sami, a kupiliśmy je w doniczkach, sadzimy je tak, by wysokość ziemi w doniczce równała się z wysokością gruntu. Przy odsłoniętym systemie korzeniowym trzymajmy się zasady, że roślina ta powinna znajdować się płytko pod powierzchnią ziemi. Najlepiej będzie umieścić pąki na głębokość 3 do 5 cm w odstępach co około metr.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: