Co ile myć włosy, aby były zdrowe i się nie przesuszały? To zależy od jednej bardzo ważnej rzeczy

Zastanawiasz się co ile myć włosy, aby były zdrowe i się nie przesuszały? Odpowiedź nie będzie taka sama w każdym przypadku. Wszystko zależy od jednej bardzo ważnej rzeczy. Stanu skóry twojej głowy. Wyjaśniamy dlaczego.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Każdy z nas posiada inny rytuał mycia głowy i używa do tego innych kosmetyków. Dodatkowo posiadamy też inny stan skóry głowy. To dlatego nie możemy jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie jak często myć włosy. Dla każdego odpowiedni może okazać się inny czas. Warto jednak wiedzieć na podstawie czego powinniśmy to określić.

Zobacz wideo Cleo bardzo rzadko rozpuszcza włosy. W końcu wyjaśniła, dlaczego. Ma doczepy

Jak często myć włosy? Możesz robić to nawet codziennie

Wbrew powszechnej opinii codzienne mycie włosów nie sprzyja ich nadmiernemu przetłuszczaniu. W dobie zaawansowanych formuł kosmetyków do pielęgnacji możemy robić to tak często jak uważamy za stosowne bez obaw o włosy. Wystarczy zwrócić uwagę na rodzaj szamponu, którego używamy. Wybierajmy te delikatne, które przeznaczone są do codziennej pielęgnacji.

Co ile myć włosy? Jeżeli masz suchą skórę głowy nie rób tego codziennie

Osoby, które mają suchą skórę głowy, nie powinny myć włosów codziennie. W takiej sytuacji powinno robić się to, co dwa lub trzy dni. Dlaczego? Aby jej dodatkowo nie przesuszać i nie podrażniać mocnymi szamponami. Mało kto wie, że używanie zbyt dużej ilości kosmetyków, które zapewnią włosom blask i sprężystość może potęgować efekt przesuszenia. Na skórze zbierają się wtedy resztki kosmetyków, które zatykają gruczoły łojowe, uniemożliwiając im skuteczne wykonywanie swojego zadania, a niedobór ochronnego sebum (inaczej łoju) przekłada się na problemy z przesuszeniem. Zwykle są one potęgowane przez regularne używanie suszarki.

Dbanie o skórę głowy zwłaszcza ta, która jest już podrażniona, jest kluczowe w codziennej pielęgnacji, bo skóra jest fizjologicznie bardzo wrażliwa i źle toleruje substancje myjące zawarte w szamponach. Dlatego w tej sytuacji również musimy postawić na odpowiednie kosmetyki. Wybierzcie takie, które mają łagodną bazę myjącą o fizjologicznym pH. Skóra głowy dzięki, temu odzyska naturalną równowagę. Co najważniejsze w każdej sytuacji szampon dobieramy do skóry głowy, a nie do rodzaju włosów!

Jak dobrać odpowiedni szampon? Nie jest to trudne

Są 3 klasy produktów myjących, które dzielimy ze względu na moc detergentów:

  • mocne,
  • średnie,
  • delikatne.

Używanie mocnego szamponu codziennie jest błędem. Kiedy wiec możemy go używać? Wtedy gdy nasze włosy wymagają oczyszczenia z nabudowanych składników. Sygnałem do dokładnego oczyszczenia włosów są strączki, przyklap i uczucie niedomycia włosów lub nawet ich ciągłej tłustość.

Szampony o średniej mocy są idealne w momencie przejścia, kiedy przez długi czas używaliśmy tylko szamponów mocnych. Ponadto można je stosować do mocniejszego oczyszczania, gdy nie używamy kosmetyków z substancjami powlekającymi lub gdy składniki zawarte w produktach są zmywane wodą.

W świadomej pielęgnacji włosów najczęściej używane są delikatne szampony. Na bazie łagodnych detergentów z małym potencjałem drażniącym wykorzystywane są do codziennej pielęgnacji. Delikatnie, ale skutecznie oczyszczają skórę głowy, nie naruszając bariery hydrolipidowej.

Ważne jest również, aby w składzie wybieranego przez nas kosmetyku nie było:

  • silikonów, np.: cyclomethicone, cyclopentasiloxane, dimethicone,
  • olei mineralnych i ich pochodnych, np.: paraffinum luiquidum, petrolatum, 
  • substancji powlekających.

Produkty zawierające te substancje mogą zapychać mieszki włosowe, przez co wzmagają wypadanie włosów.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: