Domowe sposoby na grzybicę paznokci. Te złagodzą uciążliwe objawy. Masz je w swojej kuchni

Dostrzegając pierwsze objawy, które mogą sygnalizować pojawienie się grzybicy paznokci, warto działać od razu. Jest to bowiem choroba zakaźna, która może wymagać długotrwałego leczenia. Można wówczas wykorzystać także domowe sposoby na grzybicę paznokci, które mogą wspomóc ten proces.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Małgorzata Rozenek odwiedziła salon kosmetyczny. Zrobiła sobie paznokcie i laminację rzęs

Zdecydowanie częściej grzybica pojawia się u nóg niż dłoni. Wynika to z faktu, że noszenie skarpet ze sztucznych materiałów czy zakrytych butów, a tym samym wilgoć i ciepło, sprzyja rozwojowi grzybów. Jeśli dostrzeżemy zatem przebarwienia na płytce, zmianę kształtu paznokci lub oddzielanie się ich od łożyska, to należy niezwłocznie udać się dermatologa. Inaczej może dojść do nieodwracalnych zmian. Warto jednak leczenie farmakologiczne połączyć z domowymi sposobami, które przyspieszą regenerację oraz zminimalizują uciążliwe objawy. 

Grzybica paznokci — jak jej zapobiegać? O tym należy pamiętać

Przede wszystkim należy używać specjalnego mydła przeciwbakteryjnego, szczególnie jeśli często chodzimy na basen czy publiczne kąpieliska oraz dokładnie wycierać stopy i dłonie. Chcąc zminimalizować ryzyko powstania grzybicy warto pamiętać również o: 

  • częstej dezynfekcji akcesoriów przeznaczonych do pielęgnacji paznokci, np. nożyczek, pilników, cążek,
  • nieużyczaniu akcesoriów do pielęgnacji paznokci innym osobom,
  • odpowiednim przycinaniu paznokci — nie za krótko i z lekko zaokrąglonymi brzegami. 

Domowe sposoby na grzybicę paznokci. Wykorzystaj te popularne napary

Napar z pokrzywy lub skrzypu polnego to doskonały sposób nie tylko na wzmocnienie paznokci, ale także zmniejszenie stanu zapalnego. Wystarczy zaparzyć zioła i zostawić je to ostudzenia. Następnie moczymy w nich wacik i przykładamy do paznokcia na kilkanaście minut. Na koniec wystarczy dobrze osuszyć paznokieć.

Grzybica paznokci u nóg. Domowe sposoby mogą przynieść zaskakujące efekty

Warto wypróbować także płukankę z octu jabłkowego o działaniu odkażającym, przeciwgrzybiczym i odświeżającym. Wystarczy połączyć ocet z ciepłą wodą w proporcji 1:1 i w takiej mieszance raz dziennie moczyć nogi przez kwadrans. 

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: