Co dać w prezencie, jeśli idziemy tylko na ślub? "Większość uważa, że płaci się za talerz"

Co sprezentować młodej parze, jeśli nie wybieramy się na wesele, a tylko na ślub? Opinie na ten temat, jak chyba zawsze w przypadku prezentów ślubnych, są bardzo podzielone.

Więcej ciekawych tematów na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak zaoszczędzić czas i zadbać o środowisko przy częstym używaniu drukarki?

Często zdarza się, że niektórzy goście są zapraszani tylko i wyłącznie na ślub. Tak dzieje się na przykład często w przypadku znajomych z pracy. Może zdarzyć się też, że jacyś goście nie mogą wziąć udziału w weselu i pojawiają się tylko na ślubie.

Co w takich sytuacjach z prezentami? Zdania na ten temat są podzielone. Możemy spotkać się z opinią, że wystarczą ładne kwiaty lub słodycze. Są jednak i tacy, którzy twierdzą, że prezent powinien być taki sam, jak w sytuacji, gdybyśmy wybierali się także na wesele. Jeszcze inni uważają, że w takiej sytuacji podarunek jest w ogóle niepotrzebny.

Nie może pojawić się na weselu. Co z prezentem?

O tym, że kwestia ta jest sporna, świadczą dyskusje na forach internetowych. Także na naszym forum możemy znaleźć taki wątek. Autorka wpisu tłumaczy, że ze względu na małe dziecko, nie może pojawić się na weselu. - Młodzi zamiast kwiatów wedle swojego życzenia dostaną książkę, dokupię do niej jeszcze ozdobną zakładkę. Czy skoro dostaliśmy zaproszenie na wesele, na które z własnego wyboru nie idziemy, wypada dołożyć do książki te 100-200 zł? - pyta. Co na ten temat sądzą inni? Oto kilka opinii, które pojawiły się w dyskusji:

Moim zdaniem książka i dobre wino wystarczą.
Według mnie nie ma takiego obowiązku. Jeżeli będziesz lepiej się czuła, wykup los na loterii i włóż w kopercie do książki. Może nowożeńcy będą mieli szczęście i dasz im najlepszy podarunek?
Uważam, ze jeśli odpowiednio wcześniej odmówisz przyjścia na wesele, nie musisz dawać żadnego prezentu.

Pieniądze? Zawsze "wypada" dołożyć

Wielu uczestników dyskusji ma jednak inne podejście do tej kwestii.

Skoro idziecie na ślub, wypada młodym dać prezent stosowny do okazji i możliwości obdarowującego. Czy będzie to prezent pieniężny, czy rzeczowy, zależy już od was.
Pieniądze zawsze "wypada" dołożyć i to im więcej, tym lepiej... Jak widać pojęcie prezentu zostało wypaczone, gdyż większość uważa, że płaci się "za talerz" na przyjęciu i stąd te pytania.

Wasze historie i opinie są dla nas ważne. Co sądzicie na ten temat? Czekamy na Wasze listy i komentarze. Piszcie do nas na adres: kobieta@agora.pl. Najciekawsze listy opublikujemy.

Więcej o: