Niebezpiecznie piękne i trujące kwiaty. Te gatunki są niezwykle popularne. Sprawdź, czy masz je w domu

Rośliny domowe odgrywają w naszym środowisku domowym kilka korzystnych ról. Są interesujące wizualnie, oczyszczają powietrze, a także mogą być jadalne lub lecznicze. Istnieją jednak gatunki, które są realnym zagrożeniem dla dzieci, naszych czworonogów czy osób starszych. Sprawdź, o jakie kwiaty chodzi.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Nawet powszechnie uprawiane i pożyteczne rośliny mogą być zagrożeniem. Toksyczne odmiany mogą być niebezpieczne dla dzieci i zwierząt domowych, a także dla osób starszych. Lepiej trzymać rośliny opisane niżej z dala od domu.

Zobacz wideo Modne pomysły na prezenty z kwiatów. Nie tylko flower box!

Jak ludzie i zwierzęta domowe mogą zostać zatruci roślinami? Istnieje kilka opcji

Niektóre popularne rośliny mogą stanowić zagrożenie dla domowników. Zatrucie może nastąpić w wyniku:

 • zjedzenia lub dotknięcia liści,
 • połknięcia jagód, kwiatów lub korzeni,
 • kontaktu skóry z sokiem lub sokami,
 • zjedzenie ziemi,
 • wypicie wody z podstawki pod rośliny.

Trujące kwiaty doniczkowe i nie tylko. Są zagrożeniem w domu

Rośliny i ich kwiaty mogą być słodko pachnące i piękne z zewnątrz. Nie daj się zwieść. Są takie, które mogą być szkodliwe dla domowników. Od nich należy trzymać się z daleka:

 • Uroczy filodendron jest jedną z najpopularniejszych roślin domowych. Choć często stanowi uzupełnienie każdego pomieszczenia, zawiera kryształy szczawianu wapnia, które są toksyczne dla ludzi i zwierząt.
 • Bluszcz pospolity jest polecany ze względu na piękne liście i zdolność oczyszczania powietrza. Jest rośliną mało szkodliwą w małych ilościach, ale może powodować nieprzyjemne, a czasem poważne skutki uboczne u zwierząt i ludzi.
 • Strzałkowiec jest spokrewniony z filodendronem i również jest łatwy w pielęgnacji. Młode rośliny są krzaczaste i mają liście w kształcie serca. Starsze rośliny wytwarzają pędy pnące i liście w kształcie grotu strzały.
 • Niewiele kwiatów jest tak pięknych jak lilie. Te kolorowe rośliny są popularne zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Nie wszystkie są toksyczne, a niektóre są bardziej dla zwierząt, zwłaszcza kotów, niż dla ludzi.
 • Lilia pokojowa nie należy do rodziny liliowatych, a zatem nie jest prawdziwą lilią. Istnieje wiele odmian. Mogą jednak powodować bolesne objawy, a czasem śmierć, jeśli zostaną zjedzone przez ludzi lub zwierzęta.
 • Difenbachia jest spokrewniona z filodendronem i zawiera takie same kryształy szczawianów. Ma grube łodygi i mięsiste liście. Prawdopodobieństwo połknięcia jest większe, ponieważ duże rośliny są zwykle trzymane w doniczkach.
 • Oleander wygląda delikatnie i niewinnie, ale jest tak toksyczny, że nawet spożycie miodu zrobionego z jego nektaru może wywołać objawy chorobowe.
 • Kaladium to kolejna roślina cebulowa o długotrwałym ulistnieniu. Są popularne jako rośliny domowe. Wszystkie jej części są uważane za toksyczne.

Ile warte jest prowadzenie domu? Przeczytaj o naszej akcji i przelicz swój niewidzialny etat na pensję [KALKULATOR]

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: