500 plus dla małżeństw. PiS wprowadzi nowy program? "Budżet państwa wytrzyma"

Program 500 plus jest dobrze znany wszystkim rodzicom. Okazuje się, że już jakiś czas temu do sejmu wpłynęła petycja o program Małżeństwo+. Na czym to miałoby polegać? Otóż według pary, która zgłosiła się do posłów dodatkowe pieniądze dla małżeństw z długim stażem, mogłoby być sporym ułatwieniem w czasach, gdy emerytury nie są za wysokie. We wtorek podjęto pierwszą decyzję w tej sprawie.

Więcej podobnych tematów znajdziecie na Gazeta.pl

Rubinowe, szafirowe czy złote gody obecnie nagradzane są medalami. Teraz padł pomysł, żeby pary z najdłuższym stażem małżeńskim były dodatkowo gratyfikowane pieniędzmi. Pewne małżeństwo, które chciało zachować anonimowość, wystosowało do posłów petycję, o to, by wprowadzić w Polsce program Małżeństwo+. 

Zobacz wideo 500 plus a dzietność. Czy program spełnia swoje zadanie?

Program Małżeństwo+ miałby wspomóc pary z długoletnim stażem 

- "Zwracamy się z apelem do Wysokiej Izby o uchwalenie ustawy Małżeństwo+. Medal za długoletnie pożycie, który został ustanowiony przed laty, jest pięknym uhonorowaniem dotrzymywania przysięgi małżeńskiej, ale nie pomoże w trudnych chwilach. Należy pamiętać, że oprócz chwil wzniosłych jest proza życia, a więc opieka nad towarzyszem życia, którą małżonkowie świadczą sobie wzajemnie. Jeśli zaś sił nie starcza, trzeba korzystać z płatnej opieki osób trzecich (…). Niestety, dziś długoletnie małżeństwo nie jest w modzie. Nawet w ogóle małżeństwo! Takich małżeństw jak nasze, 50 lat, tak naprawdę nie jest wiele. Budżet naszego państwa, jesteśmy o tym przekonani, na pewno wytrzyma takie koszty" - czytamy w petycji. 

Małżeństwo zaproponowało również kwoty, jakie mieliby otrzymywać wszyscy ci, którzy są ze sobą w związku małżeńskim co najmniej 40 lat. Jak podkreślają, koszty leków, higieny osobistej, diety wiążą się z ogromnymi wydatkami. A przecież emerytury w Polsce nie są wysokie. I tak wszyscy ci, którzy przeżyli ze sobą właśnie co najmniej 40 lat, mieliby dostawać 500 złotych miesięcznie. 

PiS wprowadzi nowy program Małżeństwo+? 

Choć petycja trafiła do sejmu już kilka miesięcy temu, dopiero teraz sprawa ta nabrała tempa. We wtorek zajęli się nią posłowie z komisji ds. petycji. 

Wystąpiliśmy do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej z dezyderatem, aby określiło, czy jest w stanie sfinansować takie świadczenie. Myślę, że resort odpowie, że nie ma na to pieniędzy.

– tłumaczy w rozmowie Wp.pl Urszula Augustyn, posłanka PO, która na komisji przedstawiała petycję.

Posłanka zwraca uwagę na to, że powinno odchodzić się od tego typu dodatków, a emerytów powinno być, stać na godne życie bez nich. Urszula Augustyn zastanawia się również dlaczego dodatek mają dostawać małżeństwa z długim stażem? Jej zdaniem wśród takich par z pewnością są również takie, które są dobrze sytuowane i poradzą sobie bez takich programów. 

Tymczasem w dużo gorszej sytuacji może być na przykład wdowa, która straciła męża i musi teraz żyć za swoją skromną emeryturę i która nie może liczyć na rządową pomoc.

- dodaje. 

Wątpliwości ma również poseł partii rządzącej Jacek Świat. – Tej petycji brak konkretów. Nie wskazano jaką rocznicę by chodziło. Jest para, która pobrała się w wieku 20 lat i po 50 latach mają 70 lat i to mogą być ludzie w dobrej formie. Ale może być para, która pobrała się w wieku lat 50. i ona już po 20 latach może być w gorszej formie. Druga rzecz, że pomoc osobom słabszym, potrzebującym jest udzielana w innych trybach – mówi poseł.

Innego zdania jest Elżbieta Rafalska, była minister rodziny, która wprowadzała 500 plus na dziecko

Piękna inicjatywa. Dzisiaj tyle małżeństw się rozpada, dlatego ten pomysł trzeba przemyśleć. To także element polityki prorodzinnej

- mówi w rozmowie z Faktem.

Wszystko w rękach rządu 

Parlamentarzyści z sejmowej komisji ds. petycji skierowali zapytanie do minister rodziny Marleny Maciąg, by ta wypowiedziała się w sprawie propozycji złożonej przez anonimowe małżeństwo. Ministerstwo ma odpowiedzieć na pytania, w jakiej kondycji jest budżet państwa, czy takie pary rzeczywiście potrzebują wsparcia, a także, w jakiej wysokości ewentualnie należałoby wypłacić takie świadczenia. 

A wy co o tym myślicie? Czy rząd powinien wprowadzić program Małżeństwo+? 

Wasze historie i opinie są dla nas ważne. Czekamy na Wasze listy i komentarze. Piszcie do nas na adres: kobieta@agora.pl. Najciekawsze listy opublikujemy.

Więcej o: