Czyszczenie kostki brukowej z chwastów i mchu może być szybkie i tanie. Wypróbuj ten trik za mniej niż 3 zł

Czyszczenie kostki brukowej może być szybkie i tanie. Ten domowy środek na chwasty nie kosztuje więcej niż 3 zł, a przygotujesz go sama w domu. Dzięki niemu przestrzeń przed twoim domem znowu będzie wolna od nieestetycznych roślin i mchu.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kostka brukowa jest bardzo chętnie wykorzystywana przy aranżacji ogrodów, tworzenia podjazdów czy eleganckich ogrodowych chodników. Niestety często narażona jest ona na rosnące w niej chwasty czy mech, które wyglądają nieestetycznie. Wiemy, jak się ich pozbyć tanimi domowymi sposobami.

Zobacz wideo Joanna Koroniewska pokazała piękny ogród Katarzyny Dowbor

Czyszczenie kostki brukowej z chwastu i mchu może być szybkie i tanie

Mechaniczne usuwanie chwastów z kostki brukowej, choć przynosi wymagane rezultaty, jest bardzo czasochłonne. Często robi się to szczotką z włosiem ze stalowego drutu hartowanego. Drut ten nie uszkodzi struktury ani powierzchni kostki, za to pozwoli pozbyć się niechcianych roślin wraz z ukorzenieniem. Warto jednak zastosować dużo szybszą i skuteczniejszą metodę, jaką jest oprysk z octu.

Czyszczenie kostki brukowej octem to jedna z szybszych i skuteczniejszych metod

Jeżeli nie mamy wystarczająco dużo czasu, aby mechanicznie czyścić całą powierzchnię kostki brukowej z chwastu i mchu wykorzystajmy oprysk z octu. W jaki sposób go przygotować i użyć? Oto instrukcja krok po kroku:

  1. Stwórz roztwór octu z wodą w proporcjach 2:1. Do oprysku można wykorzystać najtańszy ocet spirytusowy o stężeniu od 10% do 20%. Chwasty młode i zielone wystarczy opryskać 10% octem. Jeżeli zaś są to chwasty starsze, wyrośnięte, o łodygach częściowo zdrewniałych, konieczne jest większe stężenie.
  2. Obficie spryskaj nim kostkę.
  3. Zawarty w occie kwas sprawia, że porosty wysychają i obumierają wraz z korzeniami.

Metodę tą poleca się jako domowy sposób do walki z mchem, perzem, trawą łąkową i nie tylko. Pamiętać musimy jednak o kilku ważnych zasadach, aby metoda ta prawidłowo zadziałała:

  • Oprysk octem na chwasty wykonuje się w dzień bezwietrzny, suchy i słoneczny, gdy temperatura powietrza przekracza 15°C.
  • Po oprysku nie powinno padać przez co najmniej 24 godziny, gdyż deszcz również rozcieńczy i spłucze ocet, a efektu nie będzie.
  • Jeżeli chwasty odrastają, zaleca się powtarzanie oprysku octem co tydzień. Po wykonaniu 2-3 takich oprysków, zauważymy, że chwastów odrasta coraz mniej.

Domowy sposób na czystą kostkę brukową bez mchu i chwastów. Wykorzystaj sól kuchenną

Znaną domową metodą walki z chwastami jest posypywanie ich liści solą kuchenną lub tworzenie z niej specjalnego roztworu. W ten sposób możemy pozbyć się chwastów i mchu wyrastających w szczelinach naszej kostki brukowej. Jak to wykonać? W słoneczny, bezdeszczowy dzień posyp sól bezpośrednio na rośliny, które następnie powinieneś spryskać wodą. Wodny roztwór soli (1 porcja soli na 3 porcje wody) możemy wykorzystać do opryskiwania kostki tam, gdzie występuje np. mech.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: