Czyszczenie kostki brukowej z chwastów i mchu może być szybkie i tanie. Wypróbuj ten trik za mniej niż 3 zł

Czyszczenie kostki brukowej może być szybkie i tanie. Ten domowy środek na chwasty nie kosztuje więcej niż 3 zł, a przygotujesz go sama w domu. Dzięki niemu przestrzeń przed twoim domem znowu będzie wolna od nieestetycznych roślin i mchu.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kostka brukowa jest bardzo chętnie wykorzystywana przy aranżacji ogrodów, tworzenia podjazdów czy eleganckich ogrodowych chodników. Niestety często narażona jest ona na rosnące w niej chwasty czy mech, które wyglądają nieestetycznie. Wiemy, jak się ich pozbyć tanimi domowymi sposobami.

Zobacz wideo Joanna Koroniewska pokazała piękny ogród Katarzyny Dowbor

Joanna KrupaTa sukienka Joanny Krupy jest "boska". Podobne kupisz od 90 zł

Czyszczenie kostki brukowej z chwastu i mchu może być szybkie i tanie

Mechaniczne usuwanie chwastów z kostki brukowej, choć przynosi wymagane rezultaty, jest bardzo czasochłonne. Często robi się to szczotką z włosiem ze stalowego drutu hartowanego. Drut ten nie uszkodzi struktury ani powierzchni kostki, za to pozwoli pozbyć się niechcianych roślin wraz z ukorzenieniem. Warto jednak zastosować dużo szybszą i skuteczniejszą metodę, jaką jest oprysk z octu.

Czyszczenie kostki brukowej octem to jedna z szybszych i skuteczniejszych metod

Jeżeli nie mamy wystarczająco dużo czasu, aby mechanicznie czyścić całą powierzchnię kostki brukowej z chwastu i mchu wykorzystajmy oprysk z octu. W jaki sposób go przygotować i użyć? Oto instrukcja krok po kroku:

  1. Stwórz roztwór octu z wodą w proporcjach 2:1. Do oprysku można wykorzystać najtańszy ocet spirytusowy o stężeniu od 10% do 20%. Chwasty młode i zielone wystarczy opryskać 10% octem. Jeżeli zaś są to chwasty starsze, wyrośnięte, o łodygach częściowo zdrewniałych, konieczne jest większe stężenie.
  2. Obficie spryskaj nim kostkę.
  3. Zawarty w occie kwas sprawia, że porosty wysychają i obumierają wraz z korzeniami.

Metodę tą poleca się jako domowy sposób do walki z mchem, perzem, trawą łąkową i nie tylko. Pamiętać musimy jednak o kilku ważnych zasadach, aby metoda ta prawidłowo zadziałała:

  • Oprysk octem na chwasty wykonuje się w dzień bezwietrzny, suchy i słoneczny, gdy temperatura powietrza przekracza 15°C.
  • Po oprysku nie powinno padać przez co najmniej 24 godziny, gdyż deszcz również rozcieńczy i spłucze ocet, a efektu nie będzie.
  • Jeżeli chwasty odrastają, zaleca się powtarzanie oprysku octem co tydzień. Po wykonaniu 2-3 takich oprysków, zauważymy, że chwastów odrasta coraz mniej.

Jak i kiedy sadzić piwonie? Dzięki tym banalnym zasadom w następnym roku pięknie zakwitnąJak i kiedy sadzić piwonie? Dzięki tym zasadom pięknie zakwitną

Domowy sposób na czystą kostkę brukową bez mchu i chwastów. Wykorzystaj sól kuchenną

Znaną domową metodą walki z chwastami jest posypywanie ich liści solą kuchenną lub tworzenie z niej specjalnego roztworu. W ten sposób możemy pozbyć się chwastów i mchu wyrastających w szczelinach naszej kostki brukowej. Jak to wykonać? W słoneczny, bezdeszczowy dzień posyp sól bezpośrednio na rośliny, które następnie powinieneś spryskać wodą. Wodny roztwór soli (1 porcja soli na 3 porcje wody) możemy wykorzystać do opryskiwania kostki tam, gdzie występuje np. mech.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: