Ten sposób na ślimaki w ogrodzie zaskakuje skutecznością. Jest tani i ekologiczny. Wykonasz go za grosze

Jaki jest ekologiczny i skuteczny sposób na ślimaki w ogrodzie? Jeżeli nie chcesz stosować chemicznych i drogich preparatów, skorzystaj z naszych trików. Są domowe, szybkie i pomogą w walce z tymi szkodnikami.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jeżeli ktoś posiada własną uprawę warzyw i owoców dokładnie wie, jakie szkody potrafią wyrządzić ślimaki. Te niepozorne stworzenia jeżeli sprzyja im pogoda, w szybkim czasie się rozmnażają i atakują uprawy. Jeżeli chcemy się przed nimi chronić, istnieje kilka skutecznych domowych metod, które sprawdza się też w twoim ogrodzie.

Zobacz wideo Kapusta ma tyle samo witaminy C co cytrusy! Samo zdrowie

Domowy preparat na ślimaki w ogrodzie. Wykorzystaj nielubiane przez nie zapachy

Ślimaki niestety nawet te żarłoczne pełnią ważną rolę w rozkładzie i obiegu materii organicznej w przyrodzie. Dlatego, dopóki nie przypuszczają masowego ataku na nasze uprawy, wystarczą najmniej drastyczne środki i profilaktyka. Jeden ze skutecznych preparatów na ich odstraszenie wykonasz sama. Chodzi tu dokładniej o gnojówkę z piołunu lub rabarbaru. Jak możemy je przygotować?

 • 500 g świeżego piołunu zalewamy 10 l wody i odstawiamy na 3-4 tygodnie, mieszając co ok. 2 dni.
 • 1 kg świeżych liści rabarbaru zalewamy 10 l wody, odstawiamy na 3-4 tygodnie, mieszając co ok. 2 dni.

Gdy są już gotowe, rozcieńczamy roztwór w proporcjach 1:1 z wodą i spryskujemy roślinę oraz glebę dookoła zagrożonej plantacji.

Najlepszy sposób na ślimaki w ogrodzie to profilaktyka

Ślimaki na miejsce swojego bytowania szukają lokalizacji, w których mogą się ukryć wśród liści i wysokich traw albo zagrzebać w świeżych resztkach roślin czy kompoście. Jeżeli nie chcemy, aby ci intruzi masowo wkroczyli do naszego ogrodu, nie możemy tworzyć ich takich warunków. Dlatego bardzo istotne jest utrzymywanie ładu i porządku. Oto kilka podpowiedzi jak dbać o uprawy, aby nie były nią zainteresowane ślimaki:

 1. Profilaktycznie i systematycznie osuszaj teren w pobliżu upraw, a także koś rowy i zarośla znajdujące się niedaleko. Usuwaj również z tych miejsc kamienie i deski, które mogą być dla nich idealną kryjówką.
 2. Systematycznie przewietrzać glebę, grabiąc i motycząc miejsca upraw, dzięki czemu wydobędziemy na powierzchnię jaja mięczaków, które na słońcu szybko zginą.
 3. Systematycznie usuwaj chwasty na rabatach, często koś trawnik i nie dopuszczać do gnicia resztek roślinnych. Jeżeli posiadasz kompostownik, pozbądź się go lub umieść z dala od upraw.
 4. Podlewaj rabaty rano, robiąc to wieczorem, tworzymy ślimakom idealne warunki do żerowania.

Oprysk na ślimaki z kawy zaskakuje skutecznością

Mało kto wie, że sam zapach kawy działa na ślimaki silnie odstraszająco. Jeżeli za jej pomocą chcemy pozbyć się tych szkodników z ogrodu, wystarczy zagrożone atakiem ślimaków rośliny opryskać naparem z kawy. Jak to zrobić? Wystarczy postępować krok po kroku:

 1. Zaparz mocny wywar z kawy mielonej.
 2. Przed opryskiem kawę wystudź i rozcieńcz z wodą w stosunku 1:4.
 3. Do naparu można dodać też cynamon, co wzmocni efekt odstraszający.
 4. Wywar przelej do atomizera.
 5. Spryskaj nim obficie rośliny.

Fusy po parzeniu kawy także nie muszą się zmarnować. Można je rozkładać między roślinami w celu spotęgowania efektu odstraszania ślimaków z ogrodu.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: