Jak sadzić pomidory i o nie dbać? Dzięki tym metodom zbierzesz dużo pięknych owoców

Jeżeli zastanawiasz się jak sadzić pomidory i o nie dbać, aby zebrać największe plony, mamy dla ciebie kilka wskazówek. Wielu początkujących ogrodników o nich nie wie. Dzięki nim sadzonka urośnie duża i zdrowa a owoce będą duże i soczyste.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Pomidor to jedno z chętniej uprawianych samodzielnie warzyw. Nie jest on zbyt wymagający w uprawie, jednak warto wiedzieć o kilku ważnych sprawach. Przedstawimy dziś jak prawidłowo zasadzić tę roślinę i jak o nią dbać, aby plony były jak największe.

Zobacz wideo Czy ogórki i pomidory można ze sobą łączyć? [NaZdrowie]

Jak sadzić pomidory, aby zebrać największe plony?

Jeżeli chcemy uzyskać jak najlepsze plony pomidora, tworzenie jego rozsady powinno mieć miejsce już w lutym. Jeżeli tego nie zrobiliśmy, możemy kupić sadzonki na targowiskach lub w szkółkach roślin. Ważne, aby umieścić je w gruncie dopiero po 20 maja gdy minie już ryzyko przymrozków. 

Przed wysadzeniem roślin do ziemi pierwszej kolejności zahartujmy, je następnie zwróćmy uwagę, w jakich odległościach należy umieszczać nasze rozsady pomidora. Te wysoko rosnące umieszczajmy co 40–50 cm. Jeżeli jednak nasza odmiana jest bardziej krzaczasta, wykopujemy dla niej dołki co 30–90 cm. Uprzednio należy je też dobrze podlać, a same sadzonki umieszczamy w podłożu głęboko, aż po pierwsze liście właściwe. Głębokość ta jest istotna dla tej rośliny, ponieważ posadzone w ten sposób warzywa, wytworzą korzenie przybyszowe na całej długości zagłębionej w ziemi łodygi.

Inna szkoła sadzenia tych roślin podpowiada, aby dodatkowo sadzonkę umieszczać pod skosem. Dzięki temu sadzonka urośnie mocniejsza.

Zaraza ziemniaczana: jak się przed nią uchronić?

Niestety nawet najlepiej posadzone sadzonki pomidora mogą zostać zaatakowane przez zarazę ziemniaczaną. Jeżeli wystąpi ona na naszych krzakach i nie pomóżmy roślinie na czas, możemy nie mieć zbiorów wcale, a cała plantacja zostanie spustoszona. Jak się przed nią chronić? Oto kilka zasad:

  • Wybieraj odmiany pomidorów odporne na zarazę.
  • Obserwuj rośliny i jak tylko znajdziesz coś podejrzanego, to usuwaj zarażone części.
  • Dbaj o higienę pomidora. Podczas usuwania zarażonych części uważaj, aby nie dotknęły zdrowych obszarów i innych roślin.
  • Daj roślinom przestrzeń. Choroba nie będzie się pzenosić gdy rośliny nie będą się stykać. 
  • Pozbywaj się zarodników i zarażonych części roślin. Zarażone części roślin wyrzuć, a najlepiej spal. Pod żadnym pozorem nie umieszczaj w kompostowniku!
  • Podlewaj zawsze od dołu. Wilgoć sprzyja rozwojowi choroby, dlatego nie podawaj rośliny po liściach.
  • Usuwaj dolne liście. Zarodki zarazy ziemniaczanej często są w ziemi.
  • Utrzymuj silne rośliny. Silne rośliny wykażą większa odporność.

Jak obrywać pomidory z liści? Owoce będą większe i smaczniejsze

Obrywanie liści pomidorów, choć nie jest konieczne, ale może okazać się przydatne. Przede wszystkim owoce szybciej dojrzewają. Usuwając liście, zwiększamy też poziom doświetlenia pomidorów, dzięki czemu są większe, smaczniejsze i bardziej aromatyczne. Może w ten sposób zmniejszyć też ryzyko pojawiania się chorób pochodzenia grzybowego. 

Jak prawidłowo to wykonać? Obrywamy te umieszczone poniżej zawiązanych pomidorów. Jednakże należy zostawić, chociaż kilka najbliższych – z nich owoce czerpią cukry. Dodatkowo warto zachować także pierwszy liść powyżej, ponieważ to może zmniejszyć stopień promieniowanie słonecznego dla całego grona pomidorów. Co ważne, aby nie zakłócić rozwoju rośliny, jednorazowo obrywa się zaledwie od 1 do 3 liści.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: