Zjawiskowe dalie. Kiedy sadzić te kwiaty, aby cieszyły pięknym wyglądem? Sprawdź terminy i zasady

Dalie to przepiękne rośliny, które kwitną od połowy lata do jesieni. Kwitną w różnych kolorach i rozmiarach. To jedne z najtańszych w utrzymaniu, najbardziej wydajnych kwiatów ciętych i gatunków ogrodowych, jakie można uprawiać. Jaki i kiedy sadzić?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dalia należy do rodziny astrowatych, do której należą także słonecznik, stokrotka, chryzantema i aster. Zachwycają swoim wyglądem w ogrodzie i kwitną przez długi okres czasu. Co warto o nich wiedzieć?

Katarzyna Cichopek "Cudowna sukienka" Kasi Cichopek to wcale nie sukienka. Must have na lato

Zobacz wideo Wprowadź wiosnę do swojego domu. Hiacyntowy ogródek pięknie ozdobi każde wnętrze

Dalie: kiedy sadzić? Poznaj terminy w zależności od rodzaju

Dalie nie powinny być sadzone na zewnątrz, dopóki nie ociepli się pogoda. Jeśli przechowujesz lub kupiłeś bulwy należy je przesadzić do doniczek pod osłonami w marcu lub kwietniu. Ukorzenione sadzonki również najlepiej umiejscowić pod osłonami w połowie lub późną wiosną. Dalie doniczkowe zaś powinny trafić do gruntu po ustąpieniu ryzyka przymrozków, co w większości regionów przypada na maj lub czerwiec. Kwiaty te, nie tolerują zimnej gleby, najlepiej gdy temperatura gleby osiągnie ok. 15°C.

Komar Rośliny odstraszające komary. Warto mieć je latem w domu i ogrodzie

Sadzenie dalii. O czym warto pamiętać?

Dalie dobrze rozwijają się na słońcu, zwłaszcza porannym, przez 6 do 8 godzin. Przydatna jest ochrona przed wiatrem, ponieważ silne wiatry mogą przewracać wysokie rośliny, jeśli nie są one podpierane. Przy sadzeniu należy wziąć pod uwagę ich wielkość w fazie dojrzałości. Dalie najlepiej rosną w bogatej, dobrze zdrenowanej glebie o pH od 6,0 do 7,5. Ciężką, gliniastą glebę należy wzbogacić obornikiem lub kompostem, aby rozjaśnić i rozluźnić strukturę i zapewnić lepszy drenaż.

Ile warte jest prowadzenie domu? Przeczytaj o naszej akcji i przelicz swój niewidzialny etat na pensję [KALKULATOR]

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: