Jak pielęgnować lawendę w doniczce i w gruncie? Dzięki tym banalnym metodom będzie pięknie kwitła

Jak pielęgnować lawendę w doniczce i w ogrodzie? Choć roślina ta nie jest zbyt wymagająca, nie toleruje niektórych błędów. Jeżeli chcemy, by pięknie kwitła, powinniśmy wiedzieć, jak prawidłowo o nią dbać.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Lawenda obejmuje około 40 gatunków oraz wiele podgatunków i odmian tej rośliny. Już przed dwoma tysiącami lat ziele to wykorzystywano jako pachnidło do aromatyzowania wody do kąpieli, oraz jako kadzidełka w trakcie obrzędów religijnych. Jej kwiatami o różnych barwach możemy cieszyć się od połowy czerwca aż do września. Dlatego tak chętnie uprawiana jest w ogrodach jak i doniczkach. Wyjaśnimy dziś jak prawidłowo ją pielęgnować, aby cieszyła nasze ko jak najdłużej.

Zobacz wideo Wspaniały zapach w kilku postaciach. Co można wyczarować z lawendy?

Jak dbać o lawendę wiosną? Ważne jest odpowiednie przycinanie

Lawenda niezależnie od tego czy sadzona została w gruncie, czy w doniczce wymaga regularnego cięcia, aby utrzymać jej zwarty pokrój i obfite kwitnienie. Dokonujemy tego dwa razy w roku wiosną (przed wegetacją najlepiej w kwietniu) i latem (po kwitnieniu najlepiej w sierpniu). Jak je wykonać?

  • Przytnij gałązki o około 1/3 długości, ale powyżej nagich części pędów.
  • Nie przycinaj zdrewniałych gałązek, bo mogą zaschnąć.
  • Kolejne cięcie (sierpniowe) przeprowadzamy systematycznie po kwitnieniu poszczególnych kwiatostanów, wycinając je wraz z kilkucentymetrowym fragmentem pędu.

Jak pielęgnować lawendę w ogrodzie?

Lawenda nie jest zbyt wymagająca ze względu na to, że w naturalnym środowisku porasta ubogie piaszczyste gleby. Aby pięknie zdobiła nasz ogród, wystarczy pamiętać o kilku zasadach:

  1. Stosuj systematyczne odchwaszczanie. Lawenda nie lubi towarzystwa chwastów, które osłabiają cyrkulację powietrza wokół rośliny.
  2. Lawenda to roślina słońca – najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych i ciepłych, osłoniętych przez silnym i mroźnym wiatrem.
  3. Lubi gleby dobrze przepuszczalne, lekko kamieniste, wapienne. Korzystne dla lawendy jest zmieszanie podłoża z grysem lub drobnym żwirkiem. Ziemia nie powinna być zbyt kwaśna!
  4. Roślina nie potrzebuje nawożenia jeśli jednak chcemy ją wzmocnić, można zrobić to jesienią za pomocą kompostu.
  5. Lawenda źle znosi zalane korzenie – wtedy szybko gnije. Trzeba unikać zbyt gęstego sadzenia i zraszania liści. W nadmiernej wilgotności lawendy często bywają porażane przez choroby grzybowe.

Jak pielęgnować lawendę w doniczce?

Aby lawenda w doniczce rosła zdrowa i cieszyła oczy bujnymi kwiatami, musimy zapewnić jej warunki zbliżone do naturalnych. Mocne słońce padające bezpośrednio na nią zupełnie jej nie przeszkadza, dlatego doniczki warto umieścić na parapetach wychodzących na południe. Dobrze sprawdzą się też na balkonach bez zadaszenia i słonecznych tarasach. W miejscach zacienionych, balkonach i parapetach od północy czy zachodu nie będzie ona dobrze rosnąć i kwitnąć.

Choć lawenda nie lubi dużej ilości wody to jeżeli jest doniczce, musimy pamiętać o dostarczaniu jej w odpowiedniej ilości. Roślina zdecydowanie lepiej poradzi sobie w warunkach, gdy będzie miała trochę za sucho, niż gdy zostanie przelana.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: