Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Lawenda obejmuje około 40 gatunków oraz wiele podgatunków i odmian tej rośliny. Już przed dwoma tysiącami lat ziele to wykorzystywano jako pachnidło do aromatyzowania wody do kąpieli, oraz jako kadzidełka w trakcie obrzędów religijnych. Jej kwiatami o różnych barwach możemy cieszyć się od połowy czerwca aż do września. Dlatego tak chętnie uprawiana jest w ogrodach jak i doniczkach. Wyjaśnimy dziś jak prawidłowo ją pielęgnować, aby cieszyła nasze ko jak najdłużej.
Lawenda niezależnie od tego czy sadzona została w gruncie, czy w doniczce wymaga regularnego cięcia, aby utrzymać jej zwarty pokrój i obfite kwitnienie. Dokonujemy tego dwa razy w roku wiosną (przed wegetacją najlepiej w kwietniu) i latem (po kwitnieniu najlepiej w sierpniu). Jak je wykonać?
Lawenda nie jest zbyt wymagająca ze względu na to, że w naturalnym środowisku porasta ubogie piaszczyste gleby. Aby pięknie zdobiła nasz ogród, wystarczy pamiętać o kilku zasadach:
Aby lawenda w doniczce rosła zdrowa i cieszyła oczy bujnymi kwiatami, musimy zapewnić jej warunki zbliżone do naturalnych. Mocne słońce padające bezpośrednio na nią zupełnie jej nie przeszkadza, dlatego doniczki warto umieścić na parapetach wychodzących na południe. Dobrze sprawdzą się też na balkonach bez zadaszenia i słonecznych tarasach. W miejscach zacienionych, balkonach i parapetach od północy czy zachodu nie będzie ona dobrze rosnąć i kwitnąć.
Choć lawenda nie lubi dużej ilości wody to jeżeli jest doniczce, musimy pamiętać o dostarczaniu jej w odpowiedniej ilości. Roślina zdecydowanie lepiej poradzi sobie w warunkach, gdy będzie miała trochę za sucho, niż gdy zostanie przelana.
Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina