Ten produkt doskonale nawilży dłonie, usta i pięty. W aptece kosztuje tylko kilka złotych

W poszukiwaniu skutecznego środka na podrażnioną lub szorstką skórę często wydajemy krocie na nawilżające maści oraz inne preparaty. Tymczasem w aptece możemy znaleźć doskonałe rozwiązanie już za kilka złotych. Mowa tutaj o... lanolinie. Jej stosowanie może przynieść zadziwiające efekty.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Ile trzeba nałożyć kremu z SPF, by ochronić się przed słońcem?

Lanolina to nic innego jak wosk zwierzęcy. Wytwarzany jest on przez gruczoły łojowe owiec, aby chronić je przed działaniem niekorzystnych warunków zewnętrznych. Właśnie między innymi dlatego lanolina tak chętnie jest wykorzystywana w kosmetyce i farmaceutyce. 

Jak powstaje lanolina? Musi przejść przez kilka etapów 

Pozyskiwanie lanoliny rozpoczyna się od ostrzyżenia owcy. Gdy jej wełna jest prana, to podczas odwirowywania tłuszcz jest oddzielany od wody. Następnie poddaje się go procesowi oczyszczania w celu pozbycia się toksyn i pestycydów. Lanolina powstaje po rafinacji, jednak musi przejść jeszcze jeden etap, a mianowicie suszenie, które trwa około 2 tygodni. Oczyszczona lanolina ma ciemnożółty kolor oraz pozbawiona jest specyficznego zapachu

Jakie dobra kryje w sobie lanolina? Właściwości tego produktu sprawiają, że warto mieć go w swojej kosmetyczce 

Lanolina ma szereg właściwości, dzięki którym może zastąpić nawet kilka produktów w naszej kosmetyczce. Wśród najważniejszych można wymienić: 

  • jest emulgatorem wiążącym tłuszcze i wodę — kosmetyki mają dzięki temu jednolitą, kremową konsystencję,
  • jest emolientem — nawilża skórę i chroni przed utratą wody, tworząc na skórze barierę hydrolipidową,
  • doskonale natłuszcza, 
  • transportuje składniki odżywcze w głąb skóry,
  • wygładza skórę,
  • chroni skórę przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych np. wiatr lub mróz.

Wykorzystanie lanoliny jest bardzo szerokie. Jest bazą dla wielu kosmetyków 

Natłuszczające właściwości lanoliny sprawiają, że często dodawana jest ona do kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry suchej oraz atopowej. Możemy ją wykorzystać jednak także jako "samodzielny kosmetyk". Już za około 7 zł bez problemu kupimy lanolinę kosmetyczną w aptece i nie tylko. 

To doskonałe rozwiązanie dla osób z nadmiernie wysuszoną skórą czy borykających się z łuszczycą. Dzięki zapewnieniu skórze warstwy ochronnej świetne efekty może przynieść zimą, ale w sezonach letnich również nie warto z niej rezygnować. Regularne stosowanie lanoliny pozwala nie tylko nawilżyć skórę, ale też ukroić podrażnienia oraz przyspieszyć gojenie w przypadku pękającej skóry. Środek ten również polecany jest kobietom karmiącym piersią do pielęgnacji brodawek sutkowych. 

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: