Te seniorki dostaną ponad 1300 złotych do emerytury. Potrzebny jest wniosek i odpowiednie dokumenty

Emeryci w 2022 otrzymają wiele świadczeń. Przysługuje im 13. emerytura, 14. emerytura, a dla niektórych - 500 plus dla seniora. Okazuje się, że niektórzy seniorzy, a w większości seniorki mogą pobierać jeszcze inne, rekordowe świadczenie. Chodzi o program mama 4 plus.

Rząd stara się wspierać rodziny. Z tego powodu, na konta rodziców co miesiąc wpływa świadczenie 500 plus, które w 2022 roku uzupełniono o dodatkowe kwoty, w przypadku rodzin z więcej niż dwójką dzieci. Na dofinansowanie opłat za żłobki mogą liczyć te osoby, które wychowują np. jedno dziecko. Okazuje się, że na specjalny rodzaj pomocy mogą liczyć też matki... na emeryturze.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo PiS zawalczy o wyborców kolejnymi obietnicami? Kuczyński: Kierujemy się w stronę Grecji

Program Mama 4+. Co oznacza w rzeczywistości?

"Mama 4+" to rządowy program wspierania tych rodzin, w których jedno z rodziców zrezygnowało z rozwoju zawodowego, na rzecz oddania się w stu procentach rodzinie. Takie osoby nie otrzymają wysokiej emerytury, z tego powodu, że większość życia spędzili przy dzieciach. Świadczenie przyznawane jest głównie mamom, ale tatom również tylko w określonych przypadkach. 

Mama 4 plus tylko dla tych mam. Inne kobiety nie dostaną ani grosza

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające, bo tak brzmi pełna nazwa świadczenia, to pomoc finansowa dla mam, które spełniły poniższe wytyczne:

  • Matka co najmniej 4 dzieci, które urodziła i wychowała lub tylko wychowała musi mieć ukończone 60 lat
  • Ojciec co najmniej 4 dzieci, który wychowywał dzieci samotnie z pewnych powodów (zmarła matka dzieci, matka porzuciła dzieci, matka przez długi okres czasu nie wychowywała dzieci) i ukończył 65 lat
  • Mieszkać w Polsce oraz przez co najmniej 10 lat mieć tzw. ośrodek interesów życiowych, czyli płacić podatki w naszym kraju (po ukończeniu 16 lat)
  • Posiadać polskie obywatelstwo lub osoba, mająca prawo pobytu lub prawo stałego pobytu w Polsce, bądź obywatel państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) lub cudzoziemiec legalnie przebywający na terytorium Polski

W niektórych przypadkach świadczenie przyznawane jest również ojcom.

Ile wynosi Mama 4+ w 2022 roku i gdzie złożyć wniosek?

Oprócz wniosku o rodzicielskie świadczenie uzupełniające, o które wniosek znajdziesz na stronie ZUS tutaj, emerytka musi dostarczyć do ZUS drogą elektroniczną, lub osobiście, dokumenty świadczące o tym, że nie pracowała i że jest matką co najmniej czwórki dzieci. Ten zastrzyk gotówki co roku jest waloryzowany i wynosi tyle, co "czternastka" i "trzynastka", czyli w 2022 roku 1338,44 zł brutto.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: