Alergia jest jedną z najbardziej dokuczliwych chorób cywilizacyjnych na świecie. Co gorsze każdego dnia pojawiają się nowe uczulające alergeny. Objawy alergii należą do tych z najbardziej uciążliwych. Zatkany i cieknący nos, łzawiące oczy, kichanie czy bóle głowy, to tylko niektóre symptomy tego uciążliwego schorzenia. Alergie latem przybierają na sile - jak sobie z nimi radzić?
Uczulenie na pyłki traw dotyka aż 60% alergików w Polsce i jest najbardziej rozpowszechnioną postacią uczulenia w naszym społeczeństwie. Problem ten jest niezwykle uciążliwy, ponieważ w naszym kraju występuje kilkaset gatunków traw, które spotyka się zarówno na terenach wiejskich, jak i w miastach.
Choć pylenie traw rozpoczyna się już w kwietniu, najwyższe stężenie ich pyłków w powietrzu przypada właśnie na czerwiec. Pyłki traw są najczęstszą przyczyną uczuleń wśród alergików. Reakcja alergiczna na pyłki traw jest najczęstszą przyczyną występowania atopowej astmy pyłkowej oraz okresowego alergicznego nieżytu nosa. Czerwiec jest także czasem pylenia żyta, które również jest trawą (uprawną). Z uwagi na fakt, że w Polsce żyto należy do często uprawianych zbóż, osoby zamieszkujące tereny rolnicze powinny zachować szczególną ostrożność.
Jak podaje Polskie Towarzystwo Alergologiczne (PTA), alergia na pyłki roślin objawia się najczęściej:
Jeśli chcemy mieć pewność, że występujące objawy nie są symptomami infekcji wirusowej lub bakteryjnej, a reakcją układu immunologicznego na alergen, należy skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu, który wystawi skierowanie do alergologa. Nieleczona alergia może prowadzić do rozwoju astmy oskrzelowej, dlatego warto wiedzieć, co pyli w czerwcu 2022 i znać kalendarz pylenia na cały rok.
Doświadczony alergik zna z reguły kalendarz pylenia, lecz nowe osoby, u których stwierdzono alergię, często zastanawiają się co teraz pyli. Co pyli w czerwcu? Przedstawiamy podstawowy przegląd roślin pylących:
trawy – pylą od końca kwietnia do końca września, najintensywniej w okresie czerwiec-lipiec
pokrzywa – okres jej pylenia trwa od maja do początku października, najintensywniej przebiega w okresie czerwiec-sierpień
szczaw – pyli lekko w maju, intensywnie w czerwcu, a kończy z początkiem września
komosa (lebioda) – ten popularny chwast zaczyna pylić w czerwcu, co trwa aż do końca września
babka lancetowata – pyli w niskim stężeniu od maja do sierpnia
Cladosporium – zarodniki unoszą się w powietrzu przez cały rok, a występują intensywnie w atmosferze od maja do początku października.
W czerwcu 2022 pylą w najwyższym stężeniu trawy oraz pokrzywy, ale także inne rośliny pojawiają się w alergicznym kalendarzu pylenia. Gdy przypada najwyższe pylenie, a co za tym idzie stężenie pyłków, na jakie mamy alergie, warto w tym czasie omijać miejsca takie jak parki, czy łąki.
Kalendarz alergika 2022 pokazuje, że czerwiec to również miesiąc bardzo wysokiego pylenia szczawiu i grzybów z rodziny Alternaria. Na ten miesiąc przypada największe stężenie pyłków żyta i babki lancetowatej. Kalendarz pylenia przewiduje również na czerwiec pylenie chwastów, komosy, a w powietrzu nadal będą się utrzymywać pyłki rzepaku.
Średnie stężenie w powietrzu mogą również osiągać także drzewa, które pylą w czerwcu 2022 – jak choćby platany. Zdecydowanie słabnie za to dominujące w poprzednich miesiącach pylenie lipy i czarnego bzu.
Zobacz też: Dzieci menonitów rzadko cierpią na alergie. Oczywiste? Niekoniecznie