Co pyli w czerwcu? Kalendarz alergika na czerwiec 2022. Sprawdź, co może uczulać

Wraz z wiosennym słońcem kwitną i pylą rośliny, ale wysokie stężenie pyłków wzrasta wraz z wyższą temperaturą, spędzając sen z powiek wielu alergikom. Czerwiec to miesiąc, w którym notuje się najwyższe stężenia pyłków w powietrzu. Alergikom najbardziej dają się we znaki pyłki traw, głównie kwitnących w tym okresie zbóż, a także alergeny babki czy komosy. Sprawdź - pylenie czerwiec 2022.

Alergie latem – jak się objawiają?

Alergia jest jedną z najbardziej dokuczliwych chorób cywilizacyjnych na świecie. Co gorsze każdego dnia pojawiają się nowe uczulające alergeny. Objawy alergii należą do tych z najbardziej uciążliwych. Zatkany i cieknący nos, łzawiące oczy, kichanie czy bóle głowy, to tylko niektóre symptomy tego uciążliwego schorzenia. Alergie latem przybierają na sile - jak sobie z nimi radzić?

Trawa pampasowa. Zdjęcie ilustracyjne Trawy dla alergika: czy są trawy, które nie kwitną i nie pylą?

Uczulenie na pyłki traw dotyka aż 60% alergików w Polsce i jest najbardziej rozpowszechnioną postacią uczulenia w naszym społeczeństwie. Problem ten jest niezwykle uciążliwy, ponieważ w naszym kraju występuje kilkaset gatunków traw, które spotyka się zarówno na terenach wiejskich, jak i w miastach.

Choć pylenie traw rozpoczyna się już w kwietniu, najwyższe stężenie ich pyłków w powietrzu przypada właśnie na czerwiec. Pyłki traw są najczęstszą przyczyną uczuleń wśród alergików. Reakcja alergiczna na pyłki traw jest najczęstszą przyczyną występowania atopowej astmy pyłkowej oraz okresowego alergicznego nieżytu nosa. Czerwiec jest także czasem pylenia żyta, które również jest trawą (uprawną). Z uwagi na fakt, że w Polsce żyto należy do często uprawianych zbóż, osoby zamieszkujące tereny rolnicze powinny zachować szczególną ostrożność.

Jak podaje Polskie Towarzystwo Alergologiczne (PTA), alergia na pyłki roślin objawia się najczęściej:

  • katarem siennym
  • napadami kichania
  • świądem nosa
  • łzawieniem spojówek
  • napadem kaszlu oraz drapania w gardle
  • wypryskami skórnymi
  • bólami głowy
  • złym samopoczuciem – alergicy mogą czuć się zmęczeni, rozbici

Jeśli chcemy mieć pewność, że występujące objawy nie są symptomami infekcji wirusowej lub bakteryjnej, a reakcją układu immunologicznego na alergen, należy skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu, który wystawi skierowanie do alergologa. Nieleczona alergia może prowadzić do rozwoju astmy oskrzelowej, dlatego warto wiedzieć, co pyli w czerwcu 2022 i znać kalendarz pylenia na cały rok.

Zobacz wideo Sprawdź:

Kalendarz alergika w czerwcu 2002

Doświadczony alergik zna z reguły kalendarz pylenia, lecz nowe osoby, u których stwierdzono alergię, często zastanawiają się co teraz pyli. Co pyli w czerwcu? Przedstawiamy podstawowy przegląd roślin pylących:

trawy – pylą od końca kwietnia do końca września, najintensywniej w okresie czerwiec-lipiec 

pokrzywa – okres jej pylenia trwa od maja do początku października, najintensywniej przebiega w okresie czerwiec-sierpień

szczaw – pyli lekko w maju, intensywnie w czerwcu, a kończy z początkiem września

komosa (lebioda) – ten popularny chwast zaczyna pylić w czerwcu, co trwa aż do końca września

babka lancetowata – pyli w niskim stężeniu od maja do sierpnia

Cladosporium – zarodniki unoszą się w powietrzu przez cały rok, a występują intensywnie w atmosferze od maja do początku października.

W czerwcu 2022 pylą w najwyższym stężeniu trawy oraz pokrzywy, ale także inne rośliny pojawiają się w alergicznym kalendarzu pylenia. Gdy przypada najwyższe pylenie, a co za tym idzie stężenie pyłków, na jakie mamy alergie, warto w tym czasie omijać miejsca takie jak parki, czy łąki.

Nebulizator Nebulizator: urządzenie, które przenosi inhalacje na wyższy poziom

Kalendarz alergika 2022 pokazuje, że czerwiec to również miesiąc bardzo wysokiego pylenia szczawiu i grzybów z rodziny Alternaria. Na ten miesiąc przypada największe stężenie pyłków żyta i babki lancetowatej. Kalendarz pylenia przewiduje również na czerwiec pylenie chwastów, komosy, a w powietrzu nadal będą się utrzymywać pyłki rzepaku.

Średnie stężenie w powietrzu mogą również osiągać także drzewa, które pylą w czerwcu 2022 – jak choćby platany. Zdecydowanie słabnie za to dominujące w poprzednich miesiącach pylenie lipy i czarnego bzu.

Zobacz też: Dzieci menonitów rzadko cierpią na alergie. Oczywiste? Niekoniecznie

Więcej o: