Kiedy wypłata 14 emerytury? Znamy oficjalny termin. Kwota będzie wyższa, niż przewidywano

Kiedy wypłata 14 emerytury? Seniorzy niecierpliwią się, przede wszystkim ze względu na wzrost inflacji. To szansa na dodatkowy zastrzyk gotówki, podobnie jak 13 emerytura, którą otrzymali w kwietniu. Wypłata 14 emerytury będzie wyższa, niż przewidywano.

Wypłata trzynastej emerytury nie była dla nikogo niespodzianką. Świadczenie przyznawane jest od 2013 roku seniorom bez względu na próg dochodowy. W 2021 roku wprowadzono czternastą emeryturę, która miała poniekąd pomóc seniorom, w związku z pandemią koronawirusa i rosnącą inflacją. Nie prognozowano, że powróci w 2022 roku. Nie jest świadczeniem wypłacanym regularnie i jej powrót okazał się miłą niespodzianką. "Trzynastka" zawitała na kontach w kwietniu. Kiedy pojawi się "czternastka"? Odpowiadamy.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo PiS zawalczy o wyborców kolejnymi obietnicami? Kuczyński: Kierujemy się w stronę Grecji Wybierz serwis

14 emerytura. Kiedy wypłata? Seniorzy poczekają jeszcze chwilę

Z początku przewidywano, że wypłata 14 emerytury będzie miała miejsce w październiku 2022. Miłą niespodzianką dla seniorów, będzie w związku z tym oficjalna informacja, że wypłaty ruszą już w sierpniu. Seniorzy powinni dostać pieniądze wraz z wypłatą podstawowego świadczenia.

14 emerytura 2022 ile wynosi? Kwota jest rekordowa

14 emerytura w 2021 roku wynosiła 1250,88 zł brutto, czyli tyle ile minimalna emerytura. Seniorzy nie wiedzieli, czy świadczenie będzie podlegało waloryzacji. W 2022 zdecydowano się zwaloryzować nie tylko podstawowe świadczenia, ale też m.in. "trzynastkę" i "czternastkę". Kwota jest rekordowa i większa niż kiedykolwiek. W sierpniu seniorzy otrzymają dodatkowe 1338,44 zł brutto.

14 emerytura 2022 dla kogo? To świadczenie nie jest dla wszystkich

W przeciwieństwie do 13. emerytury "czternastka" nie jest dla każdego seniora. Obowiązuje próg dochodowy i zasada "złotówka za złotówkę". W 2021 roku pełną kwotę czternastki, czyli 1250,88 zł brutto, otrzymały osoby, których emerytura zasadnicza nie przekraczała 2900 zł brutto. Te same zasady obowiązują w 2022 roku, i progu nie przesunięto ze względu na waloryzację.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: