Gdzie jest burza? RCB wydało alert. O tym należy pamiętać podczas nawałnicy

Burze w całym kraju, silny wiatr oraz grad - tego można się spodziewać dzisiaj według synoptyków IMGW. Jak się zachować, gdy zaskoczy nas nawałnica? Przypominamy najważniejsze zasady, o których należy pamiętać.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Burza uszkodziła przejazd kolejowy, policjanci zauważyli nadjeżdżający pociąg

W związku z nadchodzącymi burzami IMGW wydało ostrzeżenia drugiego i pierwszego stopnia dla prawie całego kraju. Synoptycy dodali, że: 

Burze najszybciej, bo już od godzin porannych, będą rozwijać się w zachodniej Polsce, w pasie od Dolnego Śląska i Opolszczyzny po Pomorze. Około południa groźne burze zaczną tworzyć się również we wschodniej połowie kraju.

RCB wydał alerty aż dla 12 województw. Poza apelem o pozostaniu w domach i zabezpieczeniu rzeczy poinformowano również o możliwych przerwach w dostawie prądu. Przypominamy zatem najważniejsze zasady, o których należy pamiętać podczas nawałnicy. 

Jak zachować się w czasie burzy w domu? Oto kilka wskazówek 

Burza oraz towarzyszące jej zjawiska atmosferyczne mogą stanowić dla nas niebezpieczeństwo. Uderzenie pioruna może skutkować bowiem pożarem, uszkodzeniem konstrukcji budynku czy przepaleniem instalacji elektrycznej. Policja w związku z tym przypomina, aby: 

 1. Zaopatrzyć się w awaryjne oświetlenie tj. latarka lub świeczki, wodę oraz suchy prowiant, 
 2. W przypadku silnego wiatru i burzy zejść do pomieszczenia na najniższej kondygnacji domu, np. do piwnicy i usiąść pod ścianą nośną, z daleka od przeszklonych drzwi i okien,
 3. Usunąć z balkonu i tarasu przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr, 
 4. Zamknąć okna i drzwi oraz zabezpieczyć je przed otwarciem — co najważniejsze, nie podchodzimy do okien podczas burzy, 
 5. Nie wychodzić z domu, jeśli ma takiej konieczności, 
 6. Wyłączyć urządzenia elektryczne i gazowe,
 7. Unikać korzystania z telefonów komórkowych.

Czego podczas burzy nie wolno robić? Najważniejsze zasady, gdy zaskoczy nas nawałnica w terenie

Jeśli burza zaskoczy nas na dworze, warto udać się do najbliższego budynku, w celu jej przeczekania. Nie mając takiej możliwości, należy pamiętać, aby: 

 1. Nie zatrzymywać się i nie szukać schronienia pod drzewami, słupami energetycznymi i wszystkimi wysokimi elementami, gdyż przyciągają one pioruny, 
 2. Unikać otwartej przestrzeni i schować się np. pod mostem, wiaduktem lub ewentualnie w zagłębieniach terenu, 
 3. Nie dotykać metalowych przedmiotów,
 4. Natychmiast wyjść z wody,
 5. Unikać używania telefonu komórkowego. 

Jak się zachować podczas burzy w samochodzie? O tym warto pamiętać

Jadąc samochodem, warto przerwać swoją podróż i przeczekać burzę. Intensywne opady mogą znacznie ograniczyć nam widoczność. Najlepiej wejść do bezpiecznego budynku, jeśli mamy taką możliwość. Możemy pozostać również w aucie, pamiętając, aby nie dotykać metalowych elementów oraz nie parkować pod drzewami. 

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina 

Więcej o: