Długi lot samolotem - jak się przygotować? ABC udanej podróży

Długi lot samolotem może być prawdziwym wyzwaniem. Co w praktyce oznacza rejs na długim dystansie i jak się do niego przygotować? Kilka przydatnych wskazówek znajdziesz w poniższym artykule.

Długi lot samolotem - czego można się spodziewać? 

Czas lotu komercyjnego można umownie podzielić na długi, średni i krótki. Chociaż oficjalna definicja nie istnieje to standardowo loty na:

 • krótkich dystansach mieszczą się w granicach od 1100 do 1500 kilometrów,
 • długi lot samolotem oznacza dystans od 4100 do 4800 kilometrów, 
 • średnim lotem określamy każdą długość pomiędzy. 

Przybliżony czas lotu można obliczyć przy pomocy dedykowanego narzędzia, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową frazę kalkulator czasu lotu.

EKUZ Wniosek o EKUZ. Gdzie go złożyć? Czy wyrobienie karty jest bezpłatne?

Jak się przygotować do długiego lotu samolotem - must have i kilka porad 

Jak się przygotować do długiego lotu samolotem? Czas spędzony w przestworzach może przyprawić o zawrót głowy, ale odpowiednie przygotowanie pomoże odnaleźć się w każdej sytuacji. Jak przetrwać długi lot, który trwa powyżej dziesięciu godzin? 

 • Wczesna rezerwacja 

Komfort podczas długiego rejsu samolotem zaczyna się już na etapie zakupu biletów. Wczesna rezerwacja pozwala na wybór miejsca. 

 • miejsce przy oknie to najlepszy wybór dla tych, którzy chcą przespać podróż,
 • fotel przy przejściu będzie dobrym rozwiązaniem dla rodziców z małymi dziećmi, które często korzystają z toalety,
 • najmniej komfortowe jest miejsce pośrodku. 
Zobacz wideo Na wakacje samochodem czy też samolotem - co się bardziej opłaca? Pytamy eksperta
 • Pozytywne nastawienie i wypoczynek 

Dzień przed długim lotem warto poświęcić na relaks oraz przygotowanie ciała i umysłu. Musimy zaakceptować fakt, że przez długi czas będziemy ograniczeni tylko do kabiny i pewnie nie raz zostanie przekroczona nasza strefa komfortu przez równie poddenerwowanych współpasażerów. Spokój i życzliwość to słowa klucze.  

 • Odpowiedni ubiór 

Do samolotu należy ubrać się w naturalne, oddychające materiały, najlepiej warstwowo. Ważne jest też odpowiednie obuwie, które można łatwo zdjąć lub rozluźnić. Oprócz zestawu dresowego przyda się też lekki kocyk. Dobry pomysłem będzie też T-shirt na zmianę oraz bezuciskowa bielizna. 

 • Ważne dodatki 

Poduszka, maska do spania, zatyczki do uszu, a nawet gumka do włosów to prawdziwy must-have. Niektóre linie lotnicze oferują takie zestawy, ale nie zawsze są one dostępne i ich jakość pozostawia wiele do życzenia. 

 • Własne przekąski lub lepszy komfort 

Na krótkich dystansach dodatkowy komfort nie ma większego sensu, ale podczas naprawdę długich lotów, które trwają po kilkanaście godzin, wyższy standard zyskuje na znaczeniu. Lepszej jakości i częstsze posiłki pozwolą zminimalizować ryzyko problemów w obszarze układu pokarmowego. Zawsze warto mieć też własne przekąski zgodne z dietą. 

 • Własne centrum rozrywki 

Jak przygotować się do długiego lotu samolotem? Długa  podróż to idealna okazja do nadrobienia książkowych zaległości, stopery z funkcją redukcji szumu pomogą w pełni oddać się lekturze. Naładowany tablet oraz power bank do telefonu to gwarancja, że ulubiona seria nie skończy się w połowie. 

 • Nawodnienie i delikatna gimnastyka 

Długi lot oznacza długie godziny  w jednej pozycji, dlatego tak ważne jest, aby co jakiś czas rozprostować nogi i porozciągać ręce i szyję. Warto pamiętać też o nawodnieniu, które nie tylko obniży poziom stresu, ale też korzystnie wpłynie na wysuszoną skórę. 

Gdańsk Gdzie wyjechać na weekend? Postaw na krótki urlop w Trójmieście

Jak przetrwać długi lot tak, aby nie dopadł nas jet lag? 

Już na etapie rejsu warto przestawić urządzenia na czas, który zastaniemy na miejscu, pozwoli nam to na szybsze dostosowanie do nowych warunków. Zmianę czasu można wprowadzić nawet na kilka dni przed odlotem, lekko modyfikując codzienność. 

Zobacz też: Ojcowski Park Narodowy, czyli idealne miejsce na weekend. Jakie atrakcje czekają na turystów?

Więcej o: