Rośliny odstraszające kleszcze. To niejedyne domowe sposoby na walkę z pajęczakami

Okres wiosenno-letni to czas wzmożonej aktywności. Chętniej wypoczywamy na świeżym powietrzu, organizujemy rodzinne pikniki czy wybieramy się na spacery do lasu. Niestety kryjące się w trawach oraz zaroślach kleszcze mogą to skutecznie popsuć. Jak się uchronić przed tymi pasożytami? Zdradzamy najlepsze domowe triki oraz rośliny odstraszające kleszcze, które warto mieć w swoim ogrodzie.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak usunąć kleszcza?

Kleszcze są nosicielami bardzo groźnych chorób tj. borelioza. Warto więc zadbać o to, aby zniechęcić te pasożyty do kontaktu z nami. Zamiast drogiej chemii polecamy jednak naturalne sposoby, które bez problemu można przygotować samodzielnie w domu

Rośliny odstraszające kleszcze. O bezpieczeństwo warto również zadbać w swoim ogródku 

Ukąszenie kleszcza nie tylko nie należy do przyjemnych, ale też naraża nas na różnego rodzaju choroby. Niestety coraz częściej jesteśmy narażeni na kontakt z nimi, nie tylko wybierając się do lasu, ale i we własnym ogrodzie. Ryzyko te można zminimalizować, decydując się na posadzenie wokół domu odmian tj.:

  • bylica piołun,
  • wrotycz,
  • lawenda,
  • mięta,
  • złocień dalmatyński. 

Domowy sposób na kleszcze. Te zapachy je odstraszą 

Kleszcze są wrażliwe na niektóre zapachy, a więc warto wykorzystać je jako naturalny odstraszacz. Świetnie w tej roli sprawdzą się olejki eteryczne w szczególności goździkowy, z drzewa herbacianego, tymiankowy, szałwiowy, z trawy cytrynowej czy z mięty pieprzowej. 

Oczywiście należy pamiętać, aby nie aplikować ich bezpośrednio na skórę. Trzeba je wcześniej rozcieńczyć. Najlepiej 5 kropli olejku wymieszać z 50 ml oleju roślinnego i przelać do buteleczki z atomizerem.

Preparat na kleszcze można przygotować w domu. To banalnie proste 

Możemy też przyrządzić samodzielnie mgiełkę do ciała odstraszającą kleszcze. W tym celu należy zaparzyć szałwię, tymianek lub rozmaryn, a następnie dodać do naparu kilka kropel soku z cytryny. Po ostudzeniu wystarczy przelać całość do buteleczki z atomizerem. 

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina 

Więcej o: