Skuteczny sposób na nornice. Oto sprytne rozwiązania, które wypłoszą gryzonie. Zrobisz to bez wysiłku

Nornice to maleńkie zwierzęta, które mogą przysporzyć właścicielom domów i ogrodów wielu nerwów. Oto najważniejsze i praktyczne wskazówki, które pomogą ci skutecznie pozbyć się tych gryzoni z twojej posesji.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Znane z tworzenia sieci głębokich, poprzecinanych tuneli, nornice mogą siać spustoszenie na trawniku lub w ogrodzie. Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak pozbyć się nornic, oto wskazówki, które ci w tym pomogą.

Zobacz wideo Zdrowotny ogród. Te rośliny oczyszczą powietrze w domu

Czy nornice mogą uszkodzić trawnik i podwórze? Rozpoznaj je po tych śladach

Nornice mogą być bardzo szkodliwe dla trawnika i podwórza. Uwielbiają podgryzać wrażliwe pędy młodych drzew i zdrewniałych roślin ozdobnych, powodując poważne uszkodzenia i obumieranie. Przez całą zimę pokrywa śnieżna chroni gryzonie przed drapieżnikami i zapewnia im schronienie podczas żerowania. Wiosną, gdy śnieg się stopi, właściciele domów często znajdują charakterystyczne "ścieżki" świadczące o inwazji nornic. Wyglądają one jak podniesione tunele w powierzchni trawy i powstają, gdy zwierzęta żerują w koronach traw. Nornice przegryzają rośliny aż do punktu wzrostu na poziomie gruntu, co utrudnia ich późniejszy wzrost. Pozostawiają również warstwy odchodów wzdłuż wybiegów i ścierają powierzchnię trawy poprzez chodzenie po niej.

Jak pozbyć się nornic szybko i skutecznie? Oto wskazówki

Jeśli jest już za późno na środki zapobiegawcze, rozważ poniższe sposoby zwalczania nornic z twojej posesji:

  • Posadź rośliny, które swoim zapachem odstraszą gryzonie. Ponadto będą one stanowiły ozdobę w twoim ogrodzie. Postaw na takie gatunki jak: mięta, czosnek, czarny bez, wilczomlecz, porzeczka. Możesz również sięgnąć po gotowe środki zawierające naturalne olejki eteryczne, które kupisz w wielu sklepach. 
  • Skutecznym sposobem na przepędzenie nornic z posesji jest również zainstalowanie hałasującego przedmiotu. Gryzonie będą się go bały i trzymały z daleka. Możesz w tym celu wykorzystać aluminiowe puszki, które będą się o siebie obijać podczas wiatru.
  • Możesz również profilaktycznie zadbać o ochronę swoich roślin w ogrodzie. Zastosuj w tym celu specjalną siatkę, którą kupisz w sklepach ogrodniczych.

Ile warte jest prowadzenie domu? Przeczytaj o naszej akcji i przelicz swój niewidzialny etat na pensję [KALKULATOR]

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: