Więcej podobnych tematów znajdziecie na Gazeta.pl
Wiele par decyduje się na ślub kościelny, by przysięgać sobie miłość przed Bogiem. Zanim jednak to nastąpi, trzeba przedstawić księdzu odpowiednie dokumenty. W zależności od parafii mogą się one od siebie różnić, o czym przekonała się nasza przyszła panna młoda. Magda wychodzi za mąż za nieco ponad rok. Choć ma już ustaloną datę ślubu i godzinę, to nic poza tym. Jej koleżanka również planuje zawrzeć związek małżeński w kościele, dlatego podpytała ją właśnie o to, jakie dokumenty trzeba przedstawić księdzu. Jej odpowiedź mocno ją zaskoczyła.
- W przyszłym roku planuje zawrzeć związek małżeński. Zdecydowałam się na ślub kościelny. Choć nie do końca zgadzam się z przekonaniami księży, to w samego Boga wierzę. Bez wahania zarezerwowałam więc datę i godzinę w kościele. I na tym koniec, bo do ślubu jeszcze ponad rok. Poprosiłam jednak znajomą, aby przesłała mi listę wymagań, które trzeba spełnić, aby przyjąć sakrament kościelny. To, co mi wysłała, przeszło moje najśmielsze oczekiwania. Byłam zdziwiona, kiedy zobaczyłam podpunkt z kopią ostatniego świadectwa szkolnego, na którym widnieje ocena z religii - powiedziała nam Magda.
Co jeszcze znajduje się na wspomnianej liście, którą otrzymała od koleżanki? Magda nam ją pokazała.
Magda mieszka w województwie mazowieckim i z tego co się orientowała, to w jej parafii nie ma wymogu pokazywania świadectwa z oceną z religii. -"Ten ksiądz chyba oszalał. Na co to komu?" - powiedziała.
Zapytaliśmy, gdzie w takim razie koniecznością przed zawarciem związku małżeńskiego w kościele jest przedstawienie świadectwa szkolnego. Lista, którą widzicie powyżej, pochodzi z jednej z parafii w województwie kujawsko-pomorskim.
Jeśli będzie taka potrzeba, to oczywiście dostarczę świadectwo, ale wciąż uważam, że to bardzo kontrowersyjny punkt, który nie powinien znajdować się na liście wymagań.
- podsumowała Magda.
A co wy myślicie o tej sytuacji? Czy według was ksiądz powinien wymagać przedstawienia takiego dokumentu? W końcu ludzie zawierają związki małżeńskie w różnym wieku i pokazywanie świadectwa np. sprzed 20 lat chyba nie ma większego sensu, bo od momentu ukończenia szkoły mogło się wiele zmienić.
Wasze historie i opinie są dla nas ważne. Czekamy na Wasze listy i komentarze. Piszcie do nas na adres: kobieta@agora.pl. Najciekawsze listy opublikujemy.