Co zrobić, żeby w domu ładnie pachniało - 5 naturalnych patentów na perfumy do wnętrz

Co zrobić, żeby w domu ładnie pachniało i dlaczego to takie ważne? W poniższym artykule znajdziesz ciekawe rozwiązania na bazie naturalnych składników do domu i mieszkania.

Ładny zapach w domu, a dobre samopoczucie 

Zapach oddziałuje na nastrój we wnętrzu, który przekłada się na nasze dobre lub złe samopoczucie. Dlaczego tak się dzieje? Część mózgu odpowiedzialna za zmysł węchu usytuowana jest w bliskim sąsiedztwie obszaru, który odpowiada za emocje. Ładny zapach w domu lub w mieszkaniu jest więc kluczowy.

Świeży zapach w mieszkaniu - na dobry początek 

Zanim wprowadzimy nowe nuty zapachowe do wnętrza, warto na początek poddać przestrzeń dokładnej analizie. Być może przykry zapach wynika z braku dostępu świeżego powietrza, materiałów lub powierzchni, które od dawna nadają się do prania. Przy kolejnych zakupach warto postawić na rozwiązania, które łatwo będzie można odświeżyć, na przykład dywan do prania w pralce. Świeży zapach w mieszkaniu zaczyna się od generalnych porządków, przy okazji z pewnością odzyskamy utraconą przestrzeń.  

Zobacz wideo Jak dbać o kwiaty w wazonie, aby długo były piękne?

Naturalne sposoby na piękny zapach w domu - DIY 

Piękny zapach w mieszkaniu można osiągnąć na bardzo wiele różnych sposobów, zamiast kolejnych, gotowych odświeżaczy warto sięgnąć po moc natury. Sprawdź kilka poniższych pomysłów, które zmienią atmosferę i poprawią samopoczucie. Naturalne sposoby na piękny zapach w domu pozwolą dodatkowo zaoszczędzić pieniądze i zminimalizują ilość plastiku. 

Zobacz też: Brzydki zapach z pralki jest Twoim utrapieniem? Ten domowy sposób rozprawi się z nim szybko i tanio

Olejki eteryczne plus szyszki 

Do wykonania tej naturalnej kompozycji, potrzebne będą: szyszki sosnowe, ulubiony olejek eteryczny, na przykład o zapachu lawendy lub cynamonu i drewniany koszyczek. Na każdą z szyszek aplikujemy dwie krople olejku i następnie układamy je w koszyczku, który można przenosić z miejsca na miejsca w ramach potrzeby. 

Naturalny atomizer 

Ciekawa alternatywa dla gotowych produktów, jedyne czego będziemy potrzebować to ponownie olejek eteryczny, filiżanka wody oraz atomizer, który można zamówić przez Internet. Oprócz urządzeń manualnych dostępne są też atomizery automatyczne. Kilka kropel olejku mieszamy z wodą i takim prostym połączeniem uzupełniamy rozpylacz zapachu. Naturalne perfumy można rozpylić na pościel, zasłony, dywany lub ustawić w strategicznych miejscach i wykorzystać automatyczną funkcję rozpylania opartą na ultradźwiękach. 

Nowy zapach dywanu

Nieprane dywany są odpowiedzialne za większość przykrych zapachów w pomieszczeniu. Mieszanka z: boraksu (nieorganiczny związek chemiczny, który występuje również pod nazwą sól sodowa), sody oczyszczonej oraz olejków eterycznych pozwoli odświeżyć problematyczną powierzchnię. Wspomniane wyżej składniki mieszamy i rozsypujemy równomiernie na dywanie, pozostawimy na kwadrans i na koniec odkurzamy. 

Piękny zapach w mieszkaniu (toaleta)

Ten banalny sposób opiera się na kilku wacikach kosmetycznych, które wystarczy skropić olejkiem eterycznym i włożyć w rolkę papieru toaletowego. To naturalny patent, który nie zastąpi dokładnego sprzątania z użyciem środków chemicznych, ale pomoże zneutralizować ich mocny zapach. 

Zapraszamy ogród do domu 

Rośliny nie tylko oczyszczają powietrze, ale też wzbogacają wnętrze domu niezwykłym zapachem. W formie naturalnej ozdoby, która jednocześnie odmieni zapach w domu, idealnie sprawdzą się lilie, palmy oraz orchidee. 

Zobacz też: Przynoszą szczęście, zdrowie i bogactwo? Te kwiaty postaw na swoim parapecie

Więcej o: