1300 zł co miesiąc bez żadnych warunków! Te osoby mają szansę dodatkowy zastrzyk gotówki

Bezwarunkowy dochód podstawowy to temat wzbudzający skrajne emocje. Comiesięczny zastrzyk gotówki w teorii ma przysługiwać bowiem każdemu obywatelowi bez konieczności spełniania dodatkowych warunków. Możliwe, że wkrótce pierwsze wypłaty ruszą także w Polsce. Rozpoczęto bowiem prace nad przeprowadzeniem eksperymentu w naszym kraju. Pieniądze nie trafiłyby jednak do wszystkich.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jakie mogą być skutki wprowadzenia dochodu podstawowego?

Bezwarunkowy dochód podstawowy to świadczenie, które ma zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników. Wypłacane jest bowiem przez państwo co miesiąc bez konieczności spełniania dodatkowych warunków np. kryterium dochodowego. Zatem informacja, że w Polsce ma zostać przeprowadzony program pilotażowy w formie eksperymentu, ponownie wywołała dyskusję i wzbudziła wielkie emocje. 

Kasia Cichopek Kasia Cichopek w kultowej sukience. "Piękna". Podobna na wyprzedaży

Bezwarunkowy dochód podstawowy 2022. Kto ma szansę na świadczenie?

To właśnie Stowarzyszenie Warmińsko-Mazurskich Gmin Pogranicza planuje przeprowadzenie eksperymentu BDP w Polsce. Miałby on objąć jedynie wybrane gminy na Warmii i Mazurach. Program ma trwać 2 lata, a przez ten czas grupa minimum 5000 mieszkańców (max. 31 tys.) ma otrzymywać co miesiąc 1300 zł. 

Podczas eksperymentu naukowcy chcą sprawdzić m.in. czy ludzie przestaną pracować, a może będą bardziej aktywni zawodowo, na co będą wydawać pieniądze, a także czy mieszkańcy zaczną być bardziej aktywni we własnych wspólnotach. 

1300 zł dla wybranych mieszkańców Warmii i Mazur. Dlaczego akurat ten region?

Szczegóły dotyczące planowego eksperymentu w rozmowie z Kacprem Kolibabskim z next.gazeta.pl przedstawił dr Maciej Szlinder, czyli jeden z naukowców odpowiedzialnych za badanie, filozof, ekonomista, autor książki "Bezwarunkowy dochód podstawowy. Rewolucyjna reforma społeczeństwa XXI wieku" oraz członek Krajowego Zarządu Partii Razem. Na pytanie, dlaczego wypłaty miałyby trafić do mieszkańców Warmii i Mazur odpowiedział: 

Chodzi konkretnie o 10 gmin pogranicza. Sytuacja jest w nich historycznie wyjątkowo trudna. Są tam jedne z najgorszych wskaźników, czy to ubóstwa, czy bezrobocia i mają problemy z aktywnością gospodarczą. Warto więc sprawdzić, czy BDP może tam pomóc. Oni są też otwarci na odważne rozwiązania, bo wiedzą, że te bardziej tradycyjne nie działają, zawiodły ich. To tereny doświadczone mocno transformacją ustrojową i gospodarczą, są społeczeństwem postpeegierowskim, a kilka lat temu uderzyło w nich też zamknięcie małego ruchu granicznego. BDP może więc zadziałać tam silniej.

Jarosław Kaczyński Ceny paliw i węgla idą w górę. Kaczyński pociesza, że mogło być gorzej

Kiedy wystartuje program? Dokładna data nie jest znana

Na ten moment największym problemem pozostaje znalezienie finansowania programu. Od tego zależy, czy eksperyment wystartuje i kiedy dokładnie. Jak wskazuje dr Szlinder nad tym aspektem wciąż trwają rozmowy: 

Jesteśmy w trakcie rozmów z odpowiednimi podmiotami i mamy wstępne sygnały, że to jest możliwe. Inaczej nie pchalibyśmy projektu dalej.

Bezwarunkowy dochód podstawowy był już testowany w innych państwach

Eksperymenty z BDP odbywały się już w kilku zakątkach świata. W latach 2011-2012 pieniądze co miesiąc wypłacane były mieszkańcom ośmiu wiosek w Indiach. Zaobserwowano wówczas wiele pozytywnych zmian tj. poprawienie higieny, poziomu zdrowia oraz spadek spożycia alkoholu. 

W latach 2017-2018 na taki projekt zdecydowała się również Finlandia. Głównym celem było zbadanie, czy dochód podstawowy będzie stanowił zachętę do wejścia na rynek pracy. O ile eksperyment nie miał znaczącego wpływu na poziom zatrudnienia, to doprowadził do większego zadowolenia z życia i dobrego samopoczucia badanych. 

W maju 2021 r. rozpoczął się 3-letni eksperyment w Niemczech. Instytut Badań Ekonomicznych będzie przez ten okres wypłacał 122 osobom 1200 euro. 

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: