Jak prać buty w pralce? Unikaj tego popularnego błędu, a będą służyły ci latami

Jak prać buty w pralce, aby ich nie zniszczyć? Wbrew pozorom to bardzo proste. Wystarczy bowiem pamiętać o kilku wskazówkach. Zdradzamy także najczęściej popełniany błąd, którego należy stanowczo unikać, chcąc zachować estetyczny wygląd obuwia na dłużej.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak szybko usunąć plamę z czerwonego wina?

Nie zawsze pranie ręczne jest w stanie się uporać z zabrudzeniami powstałymi na butach. Warto wówczas wrzucić je do pralki, aby przywrócić im schludny i estetyczny wygląd. O czym należy przy tym pamiętać? Przypominamy. 

Tych butów nie powinniśmy prać w pralce

Oczywiście nie wszystkie buty nadają się do prania. Nawet stosując program z niską temperaturą, możemy je bowiem zniszczyć lub uszkodzić pralkę. Mowa tutaj o: 

  • szpilkach oraz butach z ozdobami — mogą uszkodzić bęben pralki,
  • butach skórzanych — mogą popękać,
  • obuwiu zamszowym — pranie negatywnie wpływa na wygląd butów,
  • butach klejonych — mogą się rozkleić. 

Jak prać buty w pralce? Oto najważniejsze wskazówki 

Wstępne oczyszczenie szczoteczką lub szmatką w szczególności butów zabłoconych czy w piasku to podstawa. Należy także wyjąć sznurówki oraz wkładki, a obuwie owinąć kocem lub włożyć w specjalny woreczek. Dopiero wtedy możemy umieścić buty w pralce

Do komory wsypujemy jedynie trochę proszku do prania. Nie dodajemy płynów zmiękczających ani do płukania. Program ustawiamy na maksymalnie 30 stopni i 400 obrotów. 

Najczęściej popełnianym błędem podczas prania butów jest ich nieprawidłowe suszenie

To właśnie ten etap często sprawia, że nasze buty po praniu tracą swój pierwotny kształt lub pojawiają się na nich odbarwienia. Wiele osób obuwie suszy, kładąc je na kaloryfer lub wystawiając bezpośrednio na słońce. Kategorycznie należy tego unikać. Najlepszym sposobem jest wykorzystanie gazet. Zwijamy je w kulkę i wypychamy buty. Zostawiamy je do całkowitego wyschnięcia, co jakiś czas zmieniając zwilgotniały papier. 

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: