Te seniorki otrzymają nawet 1338 zł do emerytury. Niezbędny będzie wniosek i dokumenty

Niektóre seniorki mogą otrzymać szczególny dodatek do emerytury. Rząd wypłaci im świadczenie, które jest zależne od ich potomstwa. Mowa o programie Mama 4+, który obejmuje najbardziej potrzebujące matki, a w szczególnych sytuacjach także ojców.

Seniorzy, a zwłaszcza seniorki mają szansę na dodatkowe pieniądze. Mogą otrzymać nawet 1338 złotych do emerytury, jeśli spełnią określone warunki. Program "Mama 4+" przewiduje uzupełnienie świadczenia emerytalnego tak, aby zapewnić godne warunki matkom na emeryturze. Jak otrzymać pieniądze? Potrzebny jest nie tylko wniosek, ale i odpowiednie dokumenty.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Dodatek do emerytury z programu Mama 4+. Ile można zyskać?

Emerytowane mamy, które spełnią określone warunki, mogą otrzymać do 1338,44 zł brutto do emerytury. Mowa o najbiedniejszych seniorkach, które ze względu na opiekę nad dziećmi, musiały lub chciały zrezygnować z pracy. Pieniądze przyznawane są w zależności od wysokości podstawowego świadczenia. Jeśli emerytce nie przysługuje emerytura, otrzyma 1338,44 zł brutto, czyli równowartość najniższej emerytury. Jeśli emerytka pobiera świadczenie, ale jest ono mniejsze niż minimalne, zostanie ono uzupełnione o tyle, ile wynosi różnica w stosunku do emerytury minimalnej. 

Mama 4+ tylko dla wybranych. Te matki otrzymają zastrzyk gotówki

Aby otrzymać świadczenie, wnioskującą musi być:

  • Matka co najmniej 4 dzieci, które urodziła i wychowała lub tylko wychowała musi mieć ukończone 60 lat

Która:

  • Mieszka w Polsce oraz przez co najmniej 10 lat i ma tzw. ośrodek interesów życiowych, czyli płaci podatki w naszym kraju (po ukończeniu 16 lat)
  • Posiada polskie obywatelstwo lub ma prawo pobytu, lub prawo stałego pobytu w Polsce, bądź jest obywatelką państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) lub jest cudzoziemką legalnie przebywającą na terytorium Polski.

O świadczenie może ubiegać się w wyjątkowych sytuacjach również ojciec, który:

  • Jest ojcem co najmniej 4 dzieci, który wychowywał dzieci samotnie z pewnych powodów (zmarła matka dzieci, matka porzuciła dzieci, matka przez długi okres czasu nie wychowywała dzieci) i ukończył 65 lat

Pielęgnacja skóry Ten produkt za kilka złotych doskonale nawilża dłonie, usta i pięty

Jak otrzymać pieniądze z programu Mama 4+? Potrzebny jest wniosek i dokumenty

Emerytka musi dostarczyć do ZUS drogą elektroniczną, lub osobiście, dokumenty świadczące o tym, że nie pracowała i że jest matką co najmniej czwórki dzieci. Oprócz tego potrzebny jest wniosek, który można złożyć osobiście, lub drogą elektroniczną. Formularz znajduje się tutaj.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: