Jesteś pewna, że możesz używać kremu z filtrem z zeszłego roku? Sprawdź jedną rzecz

O kremie z filtrem zwykle większość osób przypomina sobie dopiero w sezonie letnim, gdy słońce zaczyna mocno dokuczać. Zatem z pewnością w szafce masz jeszcze butelkę kremu z SPF z ubiegłego roku. Jednak czy można go jeszcze używać? Łatwo o błąd, który może słono kosztować. Z pomocą przyjdzie jedno oznaczenie, które rozwieje wątpliwości.

Więcej podobnych tematów i porad znajdziesz na Gazeta.pl 

Zobacz wideo Ile trzeba nałożyć kremu z SPF, by ochronić się przed słońcem?

Kremy z SPF to w ostatnim czasie coraz częściej goszczą w kosmetyczkach kobiet, które sięgają po nie już nie tylko w sezonie letnim. Nic jednak dziwnego, gdyż według specjalistów jest to najlepszy sposób na spowolnienie starzenia się skóry, zapobieganie powstawaniu zmarszczek oraz przebarwień. I o ile te do twarzy cieszą się już sporą popularnością, to te do ciała nadal traktowane są przez wiele osób trochę po macoszemu, gdyż przypominamy sobie o nich zwykle, gdy po raz pierwszy w sezonie słońce da się we znaki lub pakując się na wyjazd. Wówczas wiele osób sięga do swoich zeszłorocznych zapasów, nie zastanawiając się, czy tak naprawdę można tych produktów jeszcze bezpiecznie używać.

Czy można używać kremu z filtrem z zeszłego roku? Jedno oznaczenie powinno rozwiać wątpliwości

Niezależnie od kosmetyku należy pamiętać, że każdy produkt ma datę ważności. Krem z filtrem również. Zatem ryzykowne jest używanie produktu z zeszłego roku, albo co gorsza sprzed dwóch sezonów, bez sprawdzenia, czy jeszcze się do tego nadaje. W przypadku zdecydowanej większości kosmetyków czas ten liczy się od otwarcia produktu. Gdzie szukać takiej informacji? Jeśli dokładnie przyjrzysz się butelce kremu z filtrem, z pewnością znajdziesz na niej symbol otwartego słoiczka i cyfrą w środku. Jest to znaczek PAO (Period After Opening), czyli międzynarodowe oznaczenie, które wskazuje czas przydatności produktu po otwarciu opakowania. Cyfry oznaczają, ile miesięcy po otwarciu produkt można bezpiecznie używać - jeśli widzimy 6, musimy zużyć go w ciągu pół roku, jeśli 12, mamy na to rok, a jeśli 24, to dwa lata. 

Trzeba pamiętać również o tym, że na zdatność kosmetyków do użycia wpływa sposób ich przechowywania. Nagrzewanie butelki w słońcu, wilgoć i zmienne temperatury skracają życie kosmetyków. Zatem nawet jeśli według oznaczenia PAO, twój krem teoretycznie nadaje się do użycia, ale nie masz pewności, że był on prawidłowo przechowywany, lepiej nie ryzykuj i zaopatrz się w nową buteleczkę.

Ile warte jest prowadzenie domu? Przeczytaj o naszej akcji i przelicz swój niewidzialny etat na pensję [KALKULATOR]

Więcej o: