Jak usadzić gości weselnych? To nie lada wyzwanie. Trzeba uważać, bo łatwo o gafę

Układanie listy gości, a później usadzenie ich przy stołach to jedno z większych wyzwań, jakie stoi przed parą młodą podczas przygotowań do ślubu i wesela. Kierować się zasadami savoir-vivre, a może intuicją? Niektóre zasady mogą zaskoczyć. Wiedzieliście na przykład, że pary powinno się rozdzielić?

Więcej podobnych tematów znajdziesz na Gazeta.pl

Zobacz wideo Sekretne śluby gwiazd. Oni powiedzieli "tak" w tajemnicy

Kartka papieru, długopis, lista gości, plany stołów i przypisywanie poszczególnych osób do danych miejsc. Usadzenie gości na weselu to niemałe wyzwanie, które spędza sen z powiek niemal każdej parze młodej. Do tego dochodzą sympatie, kłótnie rodzinne i na koniec ogólne zasady etykiety. O czym zatem powinno się pamiętać przy usadzaniu gości?

Jak usadzić gości weselnych? Trzeba uważać, bo łatwo o gafę

Dobre maniery wymagają, aby honorowe miejsce po prawej stronie zajmowała kobieta, zatem na weselu panna młoda zasiada po prawej stronie męża. Para młoda przy swoim stole może siedzieć sama lub w towarzystwie świadków. Obok panny młodej powinien zasiąść świadek i jego osoba towarzysząca, a obok pana młodego świadkowa ze swoją osobą towarzyszącą. Zwykle jednak pary młode po swoich stronach usadzają swoich świadków, niezależnie od płci. 

Ślub kościelny, zdjęcie ilustracyjneAbsurdalne wymagania księdza przed ślubem. "Ostatnie świadectwo z oceną z religii"

Miejsca dla najważniejszych osób w rodzinie (rodziców, teściów, rodzeństwa, dziadków) powinny znaleźć jak najbliżej pary młodej. Według zasad etykiety, obok panny młodej siadają jej teściowie (tata męża i mama męża), natomiast obok pana młodego jego teściowie (mama żony i tata żony) - dokładnie w takiej kolejności. Im dalsza rodzina i znajomi, tym dalej powinni siedzieć od pary młodej.

Wiele osób z pewnością będzie zdumionych tymi zasadami savoir-vivre, ale kobiety i mężczyźni powinni siedzieć naprzemiennie, a pary podczas wesela nie powinny siedzieć bezpośrednio obok siebie. - Na rozmowę pary mają wystarczająco dużo czasu w domu. Natomiast na przyjęciu małżonkowie bez wątpienia nie powinni siedzieć obok siebie - wyjaśnia dr Irena Kamińska-Radomska. Otóż narzeczeni powinni siedzieć obok siebie, a małżeństwa naprzeciw siebie. W praktyce jednak wszystkie pary wolą siedzieć obok siebie, co warto wziąć pod uwagę, jeśli nie jest to wesele wizerunkowe.

Pod uwagę warto wziąć również rodzinne sympatie i ewentualne konflikty zarówno po jednej, jak i drugiej stronie. Łącząc obie rodziny ze sobą przy stołach warto usadzić ze sobą osoby, które waszym zdaniem najlepiej się dogadają. Wesele to świetna okazja do zawarcia nowych znajomości i poznania ze sobą rodzin.

'Zamiast koperty na ślubie, daliśmy prezent. Znajomi przestali się odzywać'"Zamiast koperty na ślubie, daliśmy prezent. Znajomi przestali się odzywać"

Warto pamiętać także, by seniorów usadzić w ustronnym miejscu, z łatwym dostępem do wyjścia czy toalety. Absolutnie nie powinno się ich usadzać przy głośnikach. Jeśli na wesele zaproszone są dzieci, dobrze jest usadzić je przy jednym stole. W swoim towarzystwie będą bawiły się najlepiej.

Mimo najszczerszych chęci, może zdarzyć się tak, że ktoś będzie niezadowolony ze swojego miejsca. Nie warto jednak się tym zbytnio przejmować. W końcu "jeszcze się taki nie urodził, co by wszystkim dogodził".

Ile warte jest prowadzenie domu? Przeczytaj o naszej akcji i przelicz swój niewidzialny etat na pensję [KALKULATOR]

Więcej o: