To pewne! 500 plus dla seniora zostanie wypłacone. Nie tylko emeryci mogą złożyć wniosek

500 plus dla seniora zostanie wypłacone, ale na odpowiednich warunkach. Są zupełnie inne, niż w przypadku 500 plus dla rodzin z dziećmi. Co ciekawe, nie tylko seniorzy mogą ubiegać się o ten rodzaj świadczenia. Kto jest objęty tym zastrzykiem gotówki i jak go otrzymać?

Seniorzy w 2022 roku zyskali czternastą emeryturę, ale również trzynastą emeryturę. Część z nich może ubiegać się o 200 złotych do emerytury co miesiąc, a niektóre osoby pobierają też świadczenia z programu "Mama 4+". Okazuje się, że istnieje kolejny sposób, aby powiększyć swoje podstawowe świadczenie i to każdego miesiąca. Seniorzy mogą zyskać 500 plus jeszcze w tym roku, jeśli spełnią określone warunki.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Szczepienia w Polsce. Jak wygląda kwalifikacja osób ze schorzeniami?

500 plus dla seniora, ale nie dla każdego. Kto może otrzymać świadczenie?

500 plus dla seniora, to potoczna nazwa. Mówi się tak zazwyczaj na świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Mogą otrzymać je ci seniorzy, którzy pobierają zasiłek pielęgnacyjny i mają ukończone 75 lat. Muszą być też, tak jak mówi nazwa- niezdolni do samodzielnej egzystencji. Oprócz wniosku muszą dołączyć do formularza odpowiednie dokumenty:

 • orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji
 • orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji
 • wydane (przed 1 września 1997 r.) przez komisję lekarską do spraw inwalidztwa i zatrudnienia orzeczenie o zaliczeniu do I grupy inwalidów
 • orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i niezdolności do samodzielnej egzystencji
 • orzeczenie o całkowitej niezdolności do służby i niezdolności do samodzielnej egzystencji

500 plus dla seniora: wniosek. Senior nie musi składać go osobiście

Formularz, który należy uzupełnić, aby otrzymać 500 plus dla seniora, znajduje się tutaj. Senior, lub seniorka mogą złożyć go osobiście drogą internetową, albo w urzędzie ZUS. Może to zrobić również za nich osoba bliska, którą upoważnią do tego zadania. To samo tyczy się załączonych dokumentów.

Edyta Herbuś Ażurowe bluzki to hit na lato 2022! Ta Edyty Herbuś ma wyjątkowy kolor

500 plus dla seniora, ale nie tylko. Kto jeszcze otrzyma ten zastrzyk gotówki?

500 plus dla seniora, to potoczna nazwa świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Jak sama nazwa wskazuje- nie trzeba być emerytem, aby otrzymać pieniądze. Są wypłacane co miesiąc, jeśli wnioskujący, lub wnioskująca spełni te warunki:

 • ukończył/a 18 lat
 • jest niezdolny/a do samodzielnej egzystencji
 • nie jest uprawniony/a np. emerytury, renty
 • jest uprawniony/a do tych świadczeń, ale ich łączna wysokość brutto nie przekracza 1896,13 zł.
 • ma polskie obywatelstwo, prawo pobytu lub prawo stałego pobytu w Polsce
 • jeśli jest obywatelem/obywatelką jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej albo Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej, lub ma zalegalizowany pobyt w Polsce, oraz mieszka w Polsce

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: