Jak usunąć gniazdo os? Ten prosty sposób to najbezpieczniejsze rozwiązanie

Osy nie są agresywne, dopóki nie zostają zaatakowane. Niestety wysokie temperatury sprawiają, że czują się one niespokojne, a tym samym bardziej rozdrażnione. Może być to problem szczególnie latem, kiedy owady te postanawiają się osiedlić w naszym ogrodzie. Podpowiadamy zatem, jak usunąć gniazdo os w bezpieczny sposób.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Wakacyjna pierwsza pomoc, czyli jak przykleić plaster, złagodzić oparzenia i ukąszenia owadów

Użądlenie osy powoduje opuchliznę i zaczerwienienie, któremu towarzyszy silny ból. W przypadku osób uczulonych na ich jad może dojść nawet do wstrząsu anafilaktycznego. Nie warto zatem zwlekać, gdy zobaczymy, że zakładają gniazdo w pobliżu naszego domu. Jeśli dopiero rozpoczynają jego budowę, można wypędzić je poprzez odymianie lub polewanie gniazda wrzątkiem. Natomiast w przypadku dużych siedlisk os, należy z tego kategorycznie zrezygnować. Takie zabiegi mogą je bowiem tylko rozwścieczyć i skłonić do ataku. 

Edyta Herbuś Ażurowe bluzki to hit na lato 2022! Ta Edyty Herbuś ma wyjątkowy kolor

Jak usunąć gniazdo os? Należy zacząć od odpowiedniego przygotowania

Najskuteczniejszym rozwiązaniem, chcąc usunąć samodzielnie gniazdo, będzie zakup gaśnicy na osy. Decydując się na ten środek, trzeba jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach: 

  1. Nałożeniu kilku warstw odzieży ochronnej i szczelnym osłonięciu twarzy i dłoni,
  2. Przystąpieniu do czynności wieczorem, gdy osy pozostają w uśpieniu,
  3. Nieusuwaniu gniazda w upał, gdyż wysoka temperatura sprawia, że osy są bardziej niespokojne i agresywne. 

Poznaj najbezpieczniejszy sposób na to, jak usunąć gniazdo os

Po zastosowaniu się do powyższych zasad możemy przystąpić do usuwania gniazda. Gaśnica na osy to środek dostępny w formie aerozolu. Należy go skierować w stronę gniazda w odległości około 4 metrów. Następnie spryskujemy gniazdo nie krócej niż 10 sekund i szybko się oddalamy. Przed rozpoczęciem kolejnego etapu, należy odczekać 24 godziny. Dopiero po tym czasie zaczynamy usuwać gniazdo. Zakrywamy je grubą folią i szczelnie zamykamy w worku. Pozostaje już tylko wyrzucić je do kosza, jednak najlepiej, aby był on także ze szczelną pokrywą. 

Fusy po kawie Fusy po kawie wylewasz do zlewu? Zatkasz rury. Usuwaj je w ten sposób

Rośliny odstraszające osy. Warto mieć je w pobliżu domu

Można także zniechęcić osy do pozostania w naszym ogrodzie na dłużej. W tym celu wystarczy zasadzić rośliny, które działają na nie odstraszająco. Zaliczamy do nich: tymianek, majeranek, miętę, macierzankę cytrynową, lawendęmelisę cytrynową. 

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.plkobieta.gazeta.pl/ukraina 

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: