Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Według raportu dotyczącego długości życia w 2019 r. średnia na całym świecie wynosi 72,6 lat. W przypadku Japonii jest to zaś 84,6 lat. Kraj kwitnącej wiśni, w którym ponad 29% ludności to osoby powyżej 65 roku życia, jest stale uznawany za duży obszar zdrowej starości. W czym tkwi sekret długowieczności?
W ramach obowiązkowego programu edukacyjnego japońskie dzieci uczone są, jak stosować zbilansowaną dietę, dbać o higienę i codziennie ćwiczyć. Te nawyki pomagają stworzyć podstawy dobrego samopoczucia na długo. Oto kilka zasad, które są stosowane przez Japończyków.
Wiele osób przybiera na wadze z powodu nawyku jedzenia za dużo lub za często. Nie tylko obciąża to układ trawienny, ale także zwiększa ryzyko zachorowania na raka i przyspiesza ogólny proces starzenia się. Japońska zasada dotycząca jedzenia jest prosta: Jedz, aż będziesz prawie pełny, i dziel posiłek na mniejsze talerze. Pierwsza zasada związana jest ze zdolnością do samokontroli, natomiast druga dotyczy tego, jak nieświadomie możemy zmienić nawyk. Te wskazówki sprawiają, że jemy coraz mniej.
Okinawa to odległa wyspa na południu Japonii. Mimo że jest to małe terytorium, zamieszkane przez 1,5 miliona osób, średnia długość życia tam jest najwyższa w Japonii. Okinawańczycy rygorystycznie przestrzegają zasady hara hachi bun me. W ich diecie jest też dużo pełnoziarnistych produktów i lokalnych warzyw.
Jest to stan umysłu, w którym występują cztery elementy: to, co kochasz, czego potrzebuje świat, w czym jesteś dobry i za co można ci zapłacić. Istotą ikigai jest odnalezienie swojego celu w życiu, powodu, dla którego istniejesz. Ponadto motywacji, by każdego dnia wstawać z łóżka. Znalezienie go może poprawić stan zdrowia. Filozofia ikigai głosi, że na końcu podróży czeka na nas cel naszego życia. Jedna z najważniejszych zasad brzmi: "nie przechodź na emeryturę, zachowaj pełną aktywność".
Ile warte jest prowadzenie domu? Przeczytaj o naszej akcji i przelicz swój niewidzialny etat na pensję [KALKULATOR]
Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl,kobieta.gazeta.pl/ukraina.