Jaki jest sekret długowieczności Japończyków? Oto 3 zasady, które stosują na co dzień. Mogą zaskoczyć

Jaki jest japoński sekret zachowania dobrego zdrowia przez tak wiele lat? W kraju kwitnącej wiśni nie jest to żadna tajemnica. W rzeczywistości wszyscy uczą się tego w młodym wieku. Sprawdź, na czym polega sekret ich długowieczności.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Według raportu dotyczącego długości życia w 2019 r. średnia na całym świecie wynosi 72,6 lat. W przypadku Japonii jest to zaś 84,6 lat. Kraj kwitnącej wiśni, w którym ponad 29% ludności to osoby powyżej 65 roku życia, jest stale uznawany za duży obszar zdrowej starości. W czym tkwi sekret długowieczności?

Małgorzata KożuchowskaKożuchowska zachwyca w kombinezonie za 159,99 zł. "Piękny ten kolor"

Zobacz wideo Peeling szczotką na sucho. O czym trzeba pamiętać?

Długowieczność Japończyków. Na czym polega ich dieta?

W ramach obowiązkowego programu edukacyjnego japońskie dzieci uczone są, jak stosować zbilansowaną dietę, dbać o higienę i codziennie ćwiczyć. Te nawyki pomagają stworzyć podstawy dobrego samopoczucia na długo. Oto kilka zasad, które są stosowane przez Japończyków.

  • Czy to w domu, czy w restauracji, Japończycy preferują odpowiedni, dobrze wyważony i pożywny posiłek. Dieta jest zrównoważona pod względem fizycznym, emocjonalnym i duchowym. Jedzenie traktowane jest jako dar ziemi, gór lub rzeki. Delektowanie się posiłkiem jest wyrazem uznania dla tego, kto go przygotował.
  • Japonia, otoczona oceanami, składa się z czterech głównych wysp. Różnorodność terytorialna i cztery pory roku pozwalają japońskim rolnikom na uprawę szerokiej gamy warzyw, owoców i produktów zwierzęcych.
  • Japońskie wodorosty, czyli nori mają różnorodne formy, kształty i pochodzenie. Nie zawierają prawie żadnych kalorii, a za to mnóstwo białka. Z tego powodu są używane we wszystkich rodzajach japońskich potraw.
  • Ryby to ikoniczny składnik współczesnej kuchni japońskiej. Kraj jest już dobrze znany ze swojego sushi i sashimi. Kuchnia japońska oferuje wiele potraw z ryb. Do najbardziej popularnych gatunków należą makrela, tuńczyk, łosoś i unagi. 
  • Soja występuje w różnych i zróżnicowanych formach: od tofu, miso, edamame do natto, sosu sojowego i mleka sojowego. Soja zawiera dużo białka, a także dobre tłuszcze i węglowodany. Soja jest również lekkostrawna i stanowi pożywne źródło energii. 

żywicaJak usunąć żywicę z ubrania, żeby go nie uszkodzić? Skuteczne sposoby

Japońska filozofia jedzenia-hara hachi bun me

Wiele osób przybiera na wadze z powodu nawyku jedzenia za dużo lub za często. Nie tylko obciąża to układ trawienny, ale także zwiększa ryzyko zachorowania na raka i przyspiesza ogólny proces starzenia się. Japońska zasada dotycząca jedzenia jest prosta: Jedz, aż będziesz prawie pełny, i dziel posiłek na mniejsze talerze. Pierwsza zasada związana jest ze zdolnością do samokontroli, natomiast druga dotyczy tego, jak nieświadomie możemy zmienić nawyk. Te wskazówki sprawiają, że jemy coraz mniej. 

Okinawa to odległa wyspa na południu Japonii. Mimo że jest to małe terytorium, zamieszkane przez 1,5 miliona osób, średnia długość życia tam jest najwyższa w Japonii. Okinawańczycy rygorystycznie przestrzegają zasady hara hachi bun me. W ich diecie jest też dużo pełnoziarnistych produktów i lokalnych warzyw.

Gniazdo osJak usunąć gniazdo os? Ten sposób to najbezpieczniejsze rozwiązanie

Ikigai to japońska koncepcja "powodu, dla którego warto być"

Jest to stan umysłu, w którym występują cztery elementy: to, co kochasz, czego potrzebuje świat, w czym jesteś dobry i za co można ci zapłacić. Istotą ikigai jest odnalezienie swojego celu w życiu, powodu, dla którego istniejesz. Ponadto motywacji, by każdego dnia wstawać z łóżka. Znalezienie go może poprawić stan zdrowia. Filozofia ikigai głosi, że na końcu podróży czeka na nas cel naszego życia. Jedna z najważniejszych zasad brzmi: "nie przechodź na emeryturę, zachowaj pełną aktywność".

Ile warte jest prowadzenie domu? Przeczytaj o naszej akcji i przelicz swój niewidzialny etat na pensję [KALKULATOR]

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl,kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: