Tak gorąco, że nie możesz wytrzymać w domu? Duchota w mieszkaniu może być twoją winą

Upały nareszcie zawitały do Polski. Z jednej strony się cieszymy, z drugiej. narzekamy. Ale gorąco! W mieszkaniu nie da się wytrzymać! Prawdopodobnie nie możemy wytrzymać we własnym domu przez jeden błąd. Powtarzamy go nagminnie.

Więcej podobnych tematów znajdziesz na Gazeta.pl 

Upał na dworze, upał w domu. Jeden drobiazg, który zmienia wiele

Wysokie temperatury są męczące na dłuższą metę. Nie powinniśmy przebywać w upalne dni na słońcu między godziną 11 a 16. Ale i w domu niekiedy trudno wytrzymać. Niektórzy tylko mogą cieszyć się luksusem, jakim w takich warunkach okazuje się klimatyzacja.

Jak przetrwać ten trudny czas? Weźmy przykład z mieszkańców cieplejszych rejonów świata. Zauważyliście, że Włosi czy Hiszpanie zamykają szczelnie okna i zasłaniają okiennice w ciągu dnia? No właśnie! Dzięki temu mają nieco chłodniej w mieszkaniach. My dla odmiany otwieramy okna na oścież i próbujemy wietrzyć pomieszczenia. Niewiele to jednak da w te najcieplejsze dni. Wpuszczamy tylko gorące powietrze do domu i w efekcie robi się w nim nie do wytrzymania. Powietrze nie wymienia się, a my omdlewamy z przegrzania.

To częsty błąd. Pamiętajmy więc, zamykajmy okna i zasłaniajmy je w upalne dni.

Zobacz wideo Proste triki przyniosą wam ulgę w upały

Żar leje się z nieba. Triki na obniżenie temperatury w domu

Jest też kilka sposobów, aby uchronić dom przed nadmiernym nagrzewaniem. Na początek ograniczmy gotowanie, a w szczególności pieczenie. Te czynności znacząco podnoszą temperaturę w pomieszczeniach zamkniętych.

Ponadto warto na lato zdjąć dywany. Podłogi bez dywanów będą dawały więcej chłodu. Najskuteczniejsze jest jednak zamontowanie mocno kryjących rolet. Opuszczone w ciągu dnia nie pozwolą przedrzeć się promieniom słonecznym do środka.

W wyjątkowo trudne dni można skorzystać z domowej klimatyzacji. Wystarczy pod wentylatorem ustawić butelki z zamarzniętą wodą. Włączony wiatrak rozniesienie chłód po całym pokoju.

Więcej o: