"Judaszowiec" – skąd nazwa, która przez lata mocno się utrwaliła i nikt, mimo jej zagadkowego brzmienia, nawet nie pomyślał, by ją zmienić? Istnieją dwie teorie na ten temat. Z jednej strony może się ona odnosić bezpośrednio do Judasza Iskarioty, który miał dokonać żywota właśnie na drzewie tego gatunku. Choć niegdyś podobno okrywało się ono kwiatami o białej barwie, miały ją one zmienić ze wstydu na różową, gdy niewierny apostoł się powiesił.
Druga spośród teorii podpowiada, że być może judaszowiec był kiedyś nazywany ''drzewem z Judei''. Nazwa ta, przepisywana wielokrotnie, gdzieś po drodze musiała jednak paść ofiarą pomyłki, co sprawiło, że ewoluowała właśnie w "judaszowiec". Warto też zaznaczyć, że łacińska nazwa rośliny, Cercis, wzięła się od greckiego "kerkis", co oznacza "czółenko". Mówi się, że odpowiada za nią grecki uczony z czasów starożytnych, Teofrast, któremu owoce drzewa swoim kształtem przypominały właśnie czółenka.
Judaszowiec – jak siać tę roślinę? Warto wiedzieć, że rozmnażanie poprzez siew jest zdecydowanie najskuteczniejszą metodą w przypadku tego gatunku. Nasiona zbiera się jesienią, a następnie poddaje procesowi stratyfikacji (inaczej przechłodzenia). Wysiewa się je wczesną wiosną, najlepiej jeszcze w marcu, w warunkach szklarniowych (temperatura otoczenia musi wynosić około 21 stopni Celsjusza). Nasiona należy umieścić w skrzynkach, wypełnionych lekką, przepuszczalną ziemią. Kiedy siewki wytworzą około dwóch, trzech liści, należy je przesadzić do pojedynczych doniczek. W gruncie umieszcza się dopiero około dwuletnie okazy.
Judaszowiec kanadyjski – kiedy sadzić? Sadzonki tej rośliny powinno się umieszczać w gruncie na wiosnę. Dzięki temu będą one miały czas na to, by przyjąć się w ziemi przed początkiem lata. Jest to ważne, ponieważ w przeciwnym razie młody egzemplarz drzewka byłby narażony na przemarznięcie. Sadzonki warto sprowadzić tuż przed planowanym sadzeniem, ze sprawdzonego źródła, takiego jak na przykład szkółka roślin – wtedy można liczyć na dobrą jakość judaszowców.
Ogród Botaniczny w Łodzi Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Wyborcza.pl
Judaszowiec kanadyjski – jaka ziemia sprawdzi się w przypadku tej rośliny ozdobnej? Podłoże, w którym chce się ją zasadzić, powinno być dosyć lekkie, przepuszczalne i charakteryzować się obojętnym, bądź też lekko zasadowym odczynem (powyżej 7,5 pH). Jednocześnie powinno być ono żyzne, a zarazem umiarkowanie wilgotne.
Jak szybko rośnie judaszowiec kanadyjski? W naszych warunkach klimatycznych po dziesięciu latach drzewo osiąga wysokość mniej więcej pięciu metrów, natomiast po kilku kolejnych dobija do maksymalnie dziesięciu. Jego pień jest mocny, czasem prosty, a niekiedy nieregularnie powykrzywiany, a jego gałęzie okazują się raczej grube, rozkładające się na boki.
Judaszowiec Kanadyjski w Łodzi Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Wyborcza.pl
Judaszowiec kanadyjski – jak długo kwitnie ta roślina? Sam okres, w którym na drzewie pojawiają się kwiaty, rozpoczyna się w maju. Wówczas gałęzie zostają dosłownie obsypane drobnymi, różowymi kwiatami. Te utrzymują się na nich stosunkowo długo, bo aż do trzech tygodni. Potem w ich miejsce pojawiają się strąki o szarawym kolorze.
Judaszowiec – jak uprawiać tę roślinę, by stała się naturalną ozdobą ogrodu? Aby dobrze rosła, należy jej wybrać zaciszne stanowisko, które będzie osłonięte od wiatru. W przypadku młodych roślin przyda się ich dodatkowa ochrona (można je okryć chociażby agrowłókniną), ponieważ takie egzemplarze bywają bardzo wrażliwe na wiosenne przymrozki. Starsze drzewa wykazują się stosunkowo dużą mrozoodpornością, więc nie potrzebują już tak wnikliwej pielęgnacji. Warto wiedzieć, że judaszowiec dobrze radzi sobie z przejściową suszą.
Przez dwa-trzy pierwsze lata judaszowca nie trzeba nawozić. Dopiero po tym czasie warto zdecydować się na ten zabieg na wiosnę. W tym celu powinno się używać nawozów wieloskładnikowych do krzewów kwitnących (należy wybierać te z dużą zawartością potasu i fosforu). Co ważne, drzewo to nie wymaga przycinania – konieczne będzie jedynie skrócenie połamanych bądź przeszkadzających gałęzi. Wszelkie zabiegi pielęgnacyjne tego rodzaju należy przeprowadzać już po kwitnieniu.
Zobacz też: Kwiaty pnące - dzięki nim każdy balkon czy taras przemienią się w miejsce pełne uroku