Jak wyczyścić piekarnik? Ten prosty trik za kilka złotych sprawi, że będzie wyglądał jak nowy!

Jak wyczyścić piekarnik? Sposobów jest kilka i wcale nie kosztują dużo. Jeden z nich polega na zmieszaniu dwóch składników. Bez trudu pomogą ci pozbyć się wszystkich zabrudzeń.

Piekarnik ulega zabrudzeniom bardzo łatwo. Wystarczy tłuszcz, albo zbyt wysoka temperatura. Ponieważ szyba w piekarniku jest przezroczysta, od razu da się zauważyć żółte i brązowe zabrudzenia, spowodowane np. przypaleniem. Ten sam problem dotyczy szuflad w piekarniku, oraz metalowych kratek. Pomimo tego, że mogą być ciemne, stają się lepkie i pokrywa je warstwa przypalonej masy. Z piekarnikiem w takim stanie trzeba szybko zrobić porządek. Mamy na to sposób!

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czyścimy osad i kamień - domowe sposoby na trudne zabrudzenia

Jak wyczyścić piekarnik? Zacznij od przygotowania go na wielkie sprzątanie

Wyciągnij z piekarnika wszystkie blachy, kratki i prowadnice. Upewnij się, że śruby nie są poluzowane, a twój piekarnik jest chłodny i nie znajdują się w nim żądne naczynia żaroodporne, czy patelnie. Pozbądź się papieru do pieczenia, lub folii zalegającej na blachach. Sprawdź, czy masz w domu sodę i ocet.

Jak wyczyścić piekarnik przy pomocy sody i octu? Podpowiadamy

Soda oczyszczona i ocet to koszt zaledwie kilku złotych. Mieszanka tych produktów z wodą może stać się niezawodną mieszanką na niemal wszystkie zabrudzenia. Wystarczy połączyć je w proporcjach: 1 łyżka sody oczyszczonej, 1 łyżka octu, 1 łyżki wody. Taką substancję przelej do opakowania z "psikaczem". Teraz wystarczy spryskać nią blachy i umyć, bez szorowania! Ta metoda sprawdzi się też w przypadku rozkręconych wcześniej szyb piekarnika. Warto jednak pozostawić je w ów płynie na dłuższą chwilę.

Jak doczyścić piekarnik przy pomocy... temperatury?

Zanim sięgniesz po sodę i ocet, możesz spróbować też innej metody. Wiele piekarników ma opcję samoczyszczenia, która polega na wlaniu do blach wody i ustawieniu piekarnika na termoobieg, a dokładniej- temperaturę do ok. 200 stopni Celsjusza. Po kilkunastu minutach powinien być o wiele czystszy niż przed tym "zabiegiem". Jeśli efekt nie jest wystarczający- spróbuj powyższej metody z octem i sodą.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: