Surmia - wszystko, co powinieneś wiedzieć. Sprawdź, kiedy sadzić, jak szybko rośnie i jak pielęgnować to drzewo

Surmia, znana także jako katalpa, to jedno z drzew ozdobnych, coraz częściej goszczących w polskich ogrodach. Przekonaj się, czego potrzebuje, by dobrze rosnąć i czynić przydomową przestrzeń jeszcze bardziej atrakcyjną.

Surmia: kiedy wypuszcza liście?

Kiedy surmia wypuszcza liście? To bardzo istotne ze względu na fakt, że stanowią one jeden z kluczowych elementów ozdobnych tej rośliny. Wykształcają się stosunkowo późno w porównaniu do liści innych drzew, sadzonych w naszych ogrodach – można je zobaczyć dopiero późną wiosną (zwykle w maju). Utrzymują się na drzewie aż do jesieni, a następnie zmieniają kolor na żółty i opadają.

Surmia: jak siać?

Surmia – jak siać tę roślinę? Zdecydowanie najprostszym sposobem na rozmnożenie surmii jest jej wysiew z nasion. Można go dokonać o dowolnej porze roku. Nasiona należy wysiać do pojemnika, a następnie przykryć cieniutką warstwą ziemi i postawić w ciepłym miejscu. W ten sposób łatwo wytworzą się sadzonki.

Surmia. Zdjęcie ilustracyjneSurmia. Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Surmia: gdzie kupić?

Surmia – gdzie kupić gotowe sadzonki? Zawsze najlepiej jest korzystać z oferty profesjonalnego sklepu ogrodniczego bądź szkółki roślin. W ten sposób ma się pewność, że pozyskane rośliny będą dobrej jakości. Sadzonka, już ukorzeniona w doniczce, o wysokości od 20 do 40 centymetrów, powinna kosztować około 8-9 zł. Z kolei, gdybyś chciała od razu wybrać drzewko o wysokości około 350 centymetrów, przyjdzie Ci zapłacić 180-190 zł.

Zobacz wideo Zadbaj o swoje rośliny, by żyły dłużej i pozostawały świeże

Surmia: kiedy sadzić?

Surmia – kiedy sadzić to drzewko? Właściwie można się tego podjąć w dowolnym momencie okresu wegetacyjnego, który u katalpy trwa od marca aż do listopada. Najlepiej jednak zrobić to albo wiosną, albo na jesieni. W przypadku, gdy zdecydujesz się na sadzenie surmii latem, będziesz musiała dodatkowo zadbać o jej nawodnienie (w gorące miesiące nietrudno przecież o suszę).

Surmia. Zdjęcie ilustracyjneSurmia. Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Sam proces sadzenia nie należy do skomplikowanych. Trzeba po prostu wykopać dołek, swoją wielkością jedynie nieznacznie przekraczający rozmiarem bryłę korzeniową sadzonki. W następnej kolejności należy umieścić roślinkę w dołku, zasypać ziemią i delikatnie uklepać. Potem warto jeszcze dosyć obficie podlać zasadzone drzewko.

Surmia: jak szybko rośnie?

Surmia – jak szybko rośnie to drzewo ozdobne? Katalpa jest zaliczana do roślin, którym szybko przybywa centymetrów. Rocznie zyskuje ich około 25, a samo drzewo osiąga rozmiary do 10 metrów. Dzięki temu, nawet kupując małą sadzonkę, możesz liczyć na to, że po paru latach będziesz się cieszyć okazałym drzewkiem.

Surmia. Zdjęcie ilustracyjneSurmia. Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Surmia: kiedy przycinać?

Surmia – kiedy przycinać jej gałązki? Ten zabieg pielęgnacyjny warto wykonać wiosną. Jednocześnie trzeba zwrócić uwagę na to, jaka była zima. W przypadku dużych mrozów, czasem lepiej jest zaczekać do maja, aż na gałęziach pojawią się zawiązki liści. Dzięki temu zdołasz sprawdzić, które z gałązek przemarzły i nadają się wyłącznie do obcięcia.

Surmia: jak pielęgnować?

Surmia – jaka gleba będzie odpowiednia dla tego drzewka? Przede wszystkim, musi to być podłoże żyzne, a zarazem lekkie i przepuszczalne. Powinno być ono raczej suche i posiadać lekko zasadowy bądź obojętny odczyn. Ziemia gliniasta, a zarazem ciężka i mokra, nie będzie dla niej odpowiednia.

Katalpa potrzebuje ciepłego i osłoniętego od wiatru stanowiska. Najlepiej, jeśli stale będą tam docierać promienie słoneczne. Aby dobrze rosła, trzeba ją systematycznie nawozić w okresie wiosennym. W tym celu można się posłużyć kompostem, biohumusem bądź nawozami wieloskładnikowymi. Warto też zastosować nawożenie jesienią, wybierając spośród kompostu czy preparatów zasobnych w magnez oraz potas.

Trzeba też pamiętać, że młode okazy surmii nie są jeszcze w pełni mrozoodporne. Z tego powodu należy okrywać je na zimę włókniną bądź słomianą matą. Tak samo powinno się postąpić ze starszymi egzemplarzami, jeśli temperatura powietrza spadnie poniżej -17 stopni Celsjusza.

Zobacz też: Irga - prosty w uprawie krzew, doskonale nadający się do ogrodu

Więcej o: