Dodatek do emerytury po 65 roku życia może wynieść ponad 1000 złotych. Jest na to kilka sposobów

Dodatek do emerytury po 65 roku życia jest możliwy i to w kilku formach. Seniorzy i seniorki mogą ubiegać się o kilka dodatkowych świadczeń i to nie tylko z ZUS. Największe mogą wynieść nawet więcej niż 1000 złotych. Wyjaśniamy, jak zyskać ten zastrzyk gotówki.

Seniorzy oprócz podstawowego świadczenia emerytalnego, które w 2022 roku uległo waloryzacji, mogą liczyć również na kilka innych form "dofinansowania". Zastrzyk gotówki należy się m.in. tym seniorom, którzy ukończyli 65 rok życia. Jest to przy okazji wiek emerytalny mężczyzn, a więc oni mogą otrzymać te benefity od razu, po otrzymaniu statusu emeryta. W jaki sposób można zyskać te pieniądze?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Izabela Leszczyna o emeryturach stażowych i pomyśle PO

Dodatek do emerytury po 65 roku życia. Tych pieniędzy nie dostaniesz z ZUS

Po 65 roku życia seniorzy i po 60 roku życia seniorki mogą ubiegać się o świadczenie, którego nie dostaną z ZUS. Chodzi o 200 złotych do emerytury co miesiąc. Przysługuje ono strażakom i strażaczkom Ochotniczej Straży pożarnej, którzy mają za sobą 25 lat doświadczenia i brania czynnego udziału w akcji co najmniej raz w roku. W 2022 roku do strażaków OSP dołączyły osoby, które służyły w Górskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym lub Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym.

Przeliczenie emerytury, czyli dodatek do emerytury dla osób po 65 roku życia

Ponowne przeliczenie emerytury to również sposób, aby zyskać pieniądze. Seniorzy i seniorki, zwłaszcza ci "nowi", którzy dopiero zyskali prawo do świadczeń, a więc np. 65 latkowie, mogą złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury. Co mogą zyskać? Nawet 100 złotych więcej co miesiąc. To wszystko w związku ze zmianami w tablicach dalszego średniego trwania życia, sporządzanych przez GUS. Niestety, nie każdy może złożyć wniosek. Są to albo ci, urodzeni po 31 grudnia 1948 roku, lub ci, którzy po przyznaniu świadczenia pracowali i odprowadzali składki emerytalne. 

Dodatek do emerytury po 65 roku życia przede wszystkim dla mam. To nawet 1000 złotych

Program Mama 4+ zakłada, że kobieta, która opiekowała się co najmniej czwórką dzieci i zrezygnowała z planów zawodowych, może otrzymać dodatkowe świadczenie. Jeśli jej emerytura wynosi mniej niż minimalna, lub jest równa zero, rząd uzupełni tę kwotę tak, aby wynosiła tyle, co aktualna minimalna emerytura, zgodnie z aktualną waloryzacją. Jeśli zatem w 2022 roku kobieta, która osiągnęła wiek emerytalny 60 lat, pobiera emeryturę równą np. 338,44 zł brutto, otrzyma dodatkowe 1000 zł brutto.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: