Emerytury od lipca 2022 - tabela netto. Kiedy wyższe świadczenia zasilą konta seniorów? Znamy termin

Wiemy, jak będą wyglądały emerytury od lipca 2022 - tabela netto. Kiedy świadczenia z podwyżkami trafią na konta seniorów? Już niedługo w związku ze zmianami w Polskim Ładzie, część emerytów może liczyć na comiesięczny zastrzyk gotówki.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Kosiniak-Kamysz o Polskim Ładzie: W starym bałaganie zrobiono jeszcze większy bajzel

Wkrótce zacznie obowiązywać Polski Ład 2.0. Pierwsze zmiany w życie wejdą już od 1 lipca. Najważniejszą z nich jest obniżka stawki PIT do 12 procent. Nie wpłynie ona jednak na wysokość wszystkich świadczeń. 

Monika OlejnikKiedyś kiczowate, dziś modne. Buty Moniki Olejnik to hit! "Też chce takie"

Zmiany w Polskim Ładzie od lipca 2022. Ci seniorzy na nich nie skorzystają

Choć obniżka PIT z 17 do 12 procent w progu podatkowym 120 tys. zł będzie miała zasadniczy wpływ na kieszenie milionów Polaków, to wyjątek stanowią m.in. seniorzy ze świadczeniami do 2500 zł brutto miesięcznie. Ich dochody w związku z podwyższeniem od 2022 kwoty wolnej od podatku są już bowiem z podatku zwolnione. W praktyce oznacza to, że ich wypłaty z ZUS od lipca nie ulegną zmianom. 

Emerytury od lipca 2022 - tabela netto. Kiedy wyższe świadczenia zaczną zasilać konta emerytów i rencistów?

Nowa stawka PIT sprawi, że świadczenia milionów Polaków wzrosną od 5 do nawet 275 zł miesięcznie, co doskonale prezentuje tabelka znajdująca się w galerii na początku artykułu. 

Takie emerytury i renty zaczną wpływać na konta seniorów już od lipca wraz z ich comiesięczną wypłatą z ZUS. Różnicę w wysokości świadczeń będzie można zatem dostrzec już: 5, 6, 8 (gdyż 10 przypada w niedzielę), 15, 20 lub 25 lipca. 

PieniądzeKiedy wypłata 14 emerytury 2022? Pieniądze trafią do seniorów w te dni

Zmiany podatkowe od 1 lipca 2022. Kolejny zastrzyk gotówki w 2023 roku 

Jako że reforma ma obejmować świadczenia już od 1 stycznia 2022 roku, to oznacza, że urząd skarbowy będzie zmuszony zwrócić podatnikom nadpłacone zaliczki za okres styczeń — czerwiec. Pieniądze zostaną wypłacone seniorom podczas rozliczania PIT w 2023 roku. 

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina 

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: